Cemaat'e var, Atatürkçü’ye yok!

Cemaat'e var, Atatürkçü’ye yok!
Ege Üniversitesi Rektörlüğü Atatürkçü Düşünce Çalıştayı’nı ‘yokuş’a sürerken, Cemaat dersanesine kapılarını açtı.

Bu yıl Ege Üniversitesi’nde yapılması planlanan Ulusal Atatürkçü Düşünce Kulüpleri ve Toplulukları Çalıştayı’na izin vermeyen Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörlüğü’nün, geçen ay Cemaat dershanesi olarak bilinen bir dershaneye kapılarını sonuna dek açtığı ortaya çıktı.
 
Üniversite, geçen ay da türban konusunda Danıştay kararlarını hatırlattığı gerekçesiyle suçlanan ve 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Prof. Dr. Rennan Pekünlü’yü de yalnız bırakmasıyla gündeme gelmişti.
 
ATATÜRKÇÜLER’E İZİN YOK
 
Her yıl farklı bir üniversitede gerçekleştirilen Ulusal Atatürkçü Düşünce Kulüpleri ve Toplulukları Çalıştayı’nın bu yıl EÜ’de yapılmasına karar verildi. Üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi (SKS) bünyesinde Atatürkçü Düşünce Topluluğu’nun ev sahipliğinde yapılacak olan çalıştay, rektörlük engeline takıldı. Gazeteci Soner Yalçın, CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, şair Ataol Behramoğlu’nun da katılması planlan çalıştaya, EÜ yönetiminin “Nisan’da olmaz, ekimde yapın” şeklinde sözlü açıklamasıyla izin verilmedi.
 
CEMAAT’E KAPILAR AÇIK
 

Çalıştaya izin vermeyen EÜ Rektörlüğü’nün, Cemaat’in dershanesi olarak tanınıp bilinen bir dershane,17 Mart 2013 Pazar günü tüm amfilerini, dersliklerini sonuna dek açtığı ortaya çıktı. Dershanenin “Gerçeğini aratmayan YGS sınavı” adı altında 11 bin lisenin katıldığı deneme sınavı EÜ yerleşkesinde gerçekleştirildi. 421 bina sorumlusu ve gözetmenin görev aldığı deneme sınavında, EÜ yönetimi adeta seferber oldu. Bu sınav, ertesi gün Cemaat yayınlarında “Körfez’den gerçeğini aratmayan sınav”başlığıyla haberleştirilmişti.
 
KARARI SÖZLÜ BİLDİRDİLER
 
EÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Doğan Başaran, “Bu çalıştaylar her zaman nisan sonu mayıs başında yapılır. Çalıştayın tarihini değiştirmek, seçimin tarihini değiştirmek gibi bir şey olur” diye konuştu. Başaran, “Çalıştay düzenleme talebimize yazılı değil de, hukuksuz bir şekilde sözlü yanıt verilmesi de çok garip. Ulusal düzeyde bir etkinlik için izin istiyoruz, bize şifahi olarak izin vermeyeceklerini bildiriyorlar” dedi.
 
PEKÜNLÜ YALNIZ BIRAKILDI
 
EÜ yönetimi, türbanlı öğrencilere Danıştay kararlarını hatırlattığı gerekçesiyle suçlanan ve hapis cezasına çarptırılan Prof. Dr. Rennan Pekünlü’yü de yalnız bırakmış, savcılığa da “Rektörlük olarak Prof. Dr. Pekünlü’ye böyle bir görev vermedik, kurumumuzda başörtüsü yasağı kararı alınmamıştır” şeklinde yazı göndermişti. (CTK)

Yurt

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com