Cemaati sıcak vurdu

Cemaati sıcak vurdu
Ramazan başladı, vatandaş teraviye koştu. 20 bin kişilik Adana Merkez Sabancı Camii aşırı sıcak yüzünden boştu

Ramazan geldi, hoş geldi, memlekete huzur verdi! Vatandaş, "11 Ay'ın Sultanı"na günler öncesinden hazırlandı, hazırlıksız yakalanan ise Adana Sabancı Merkez Cami oldu! Adana'nın Reşatbey semtinde, Merkez Park'ın güneyinde yer alan cami, 1998'de açıldığında ihtişamıyla göz dolduruyordu. 20 bin kişilik cami, Ortadoğu'nun en büyük camileri arasına adını yazdırdı. Ancak kalabalık olacağı düşünülen caminin sıcak olacağı nedense hesaba katılmadı!

HOCA DA ŞAŞIRDI
Klima konulmayan dev cami, 43 derece sıcakta adeta alev alev yandı. Hal böyle olunca, vatandaş da ibadet için serin ve klimalı camileri tercih etti. Ramazan'ın ilk teravih namazında, hocanın arkasında sadece 10 kişi vardı. Onlar da 20 rekatın ardından ter içinde kalmıştı.

VANTİLATÖR YETMEDİ
Oysa dev caminin yapımında, genel görünüm olarak Sultan Ahmet Camii, plan ve iç mekân olarak ise Selimiye Camii örnek alınmıştı. Fakat bu örnek sadece görüntüde kaldı. Aynı sıcaklıklarda Sultanahmet ve Selimiye Camileri, serin olurken Sabancı Merkez Camii'nin alev alev yanması vatandaş tarafından "Mimar sadece görüntüyü örnek almış" şeklinde yorumlandı. Cemaat, caminin çeşitli yerlerine konulan vantilatörlerin de yeterli olmadığını belirterek, "En kısa zamanda buranın klimalarla donatılmasını istiyoruz. Adana sıcak yer, bu daha önce düşünülmeliydi" dediler.

KAVRULACAĞIZ
 Adana halkını çileden çıkartan aşırı sıcaklar, aslında tüm Türkiye'ye yaka silkeletiyor.
 Uzmanlar, hava sıcaklıklarının, güney, iç ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin 5-7 derece üzerinde olacağını tahmin ediyor. Bu nedenle de özellikle tansiyon hastalarının ve yaşlıların, güneşin dik açıyla geldiği zamanlarda dışarı çıkmamasını öneriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com