Cemaatin asıl hedefi Erdoğan!

Cemaatin asıl hedefi Erdoğan!
Milliyet yazarından canlı yayında Erdoğan’ı küplere bindirecek açıklama!

Sansürsüzhaber Ahmet Hakan’la Tarafsız Bölge’nin konuğu Milliyet yazarı Kadri Gürsel canlı yayında MİT gerilimini cemaat ile AKP’nin restleşmesine bağladı. Gürsel sözlerine şu şekilde devam etti:

CEMAAT’İN HEDEFİ ERDOĞAN
“Cemaatin etkinlik kuramadığı tek yer MİT.  Bu aslında Erdoğan’a yönelik bir şey. Cemaat yeni güç dengeleri istiyor. Cemaat Hakan Fidan’dan hiç memnun değil ve bunu aşamadıklarını da gösterdi. Biz AKP’yi biliyoruz; ancak AKP cemaatin partideki yayılımını bilemez.

İTTİFAK YAPMAYA MECBURLAR
Burada ilk defa iktidar mücadelesi ve iktidar anlayışından çok çok ciddi bir sapma görüyoruz. Ciddi bir güven bunalımı ancak ittifakı sürdürmek zorundalar. Farkındaysanız zaten Gülen hareketinin medyası Savcı’ya sahip çıkarken yandaş medya ise Fidan’a sahip çıktı.”

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

İşte AKP-Gülen arasında gerginlik yaşandığını düşündüren tüm olaylar:
Köşk kavgası başladı: Abdullah Gül’ü 2014’te Köşk’ten indirecek ve yeniden adaylığına izin verilmeyecek yasa yeni çıktı. Artık partinin ve hükümetin 2014’e kadar olan projeksiyonu Erdoğan’ın Köşk’e çıkması hedefine yöneliktir. Ancak bu sürecin çatışmalı olacağı, bu olayla ortaya çıktı.

Gülen-AKP kapışması: Gülen cemaati, ilk kez açıkça Erdoğan’a rest çekti. Aslında 2007’den bu yana özellikle Ergenekon sürecinde çok uyumlu giden iktidar-Gülen ilişkisi alttan alta hep dönem dönem soğuk rüzgârlarla yürüdü. Anayasa değişiklikleriyle ilgili 12 Eylül 2012 referandumunda çok büyük bir bütünlük varken 12 Haziran öncesi gerilim yaşandı. Ancak bu tür gerilimler hiç sızdırılmadı. Cemaat ilk kez açıkça kavga ediyor ve bunu da medya aracılığıyla kamuoyu önünde yapmayı tercih ediyor. Cemaate yakın yayın organlarının MİT hakkındaki suçlamaları yansıtan yayınları manidar.

Cemaat MİT’i de istiyor: Cemaat, bu operasyonla Erdoğan’ı hedef olarak seçerken aynı zamanda doğrudan MİT’i de hedef alıyor. Çünkü Emniyet’te ve yargıda büyük mesafe aldıkları halde MİT’te bunu gerçekleştiremediler.
İsrail-Uludere: MİT’e yönelik operasyonla başlayan bu kavganın ardında İsrail izleri de var. İsrail devlet yetkilileri de Gülen cemaati gibi MİT’in başında Fidan’ın bulunmasından rahatsız.

Suriye-İran: MİT üzerinden Erdoğan’a Suriye ile ilgili alınacak kararlar konusunda mesaj veriliyor. Türkiye bir süredir Suriye-İran ile gergin hale getirildi. Şimdi Suriye ile savaş kapıda. Dolayısıyla hükümete Suriye konusunda bir müdahalede bulunuluyor olabilir. Bu da devlet içinde görünen bu çatışmanın aslında ABD’ye kadar uzanan boyutları olduğunu gösterir.

Kürt sorunu: Bu olayda MİT Müsteşarı’na yönelik operasyonun içeriğinde Kürt sorunu var. Oslo görüşmeleri ve KCK operasyonları var. Dolayısıyla burada yargı eliyle siyasi iradenin Kürt sorununda attığı adımlar sorgulanmaya, hatta yargılanmaya açılıyor. Bunun Kürt sorunu açısından da önemli sonuçları olacak. Ama en önemlisi siyasi irade teslim alınmak isteniyor ve malzeme de Kürt sorunu. Siyasi iradeye Kürt sorunu gerekçe gösterilerek ateş ediliyor.(SYO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com