Cemaatlere serbest öğrencilere dayak

Cemaatlere serbest öğrencilere dayak
Üniversite kayıt günlerinde öğrenci standlarını ttekme tokat dağıttılar

Üniversitelerin kayıt haftası başladı. Birçok üniversitede şehir dışından gelen öğrencileri bilgilendirmek ve yardımcı olmak amacıyla 'dayanışma masaları' kuruluyor. Önceki yıllarda da kurulan bu masalara bu sene bazı üniversitelerde müdahale edilmeye başlandı.

Ankara ve Trakya Üniversitelerinde meydana gelen olaylarda okulların özel güvenlik görevlileri sadece broşür dağıtan ve çay ikram eden gençleri tekme tokat dağıtmaya çalıştı. Ankara Üniversitesi (AÜ) Tandoğan yerleşkesinde "Bugün biz ve diğer öğrenci örgütleri kampüste dayanışma masaları açmak istedik. Özel güvenlik bizi içeri almadı. Sadece kayıt için evrakları olanlar ve onların birinci derece yakınları kampüse alındı. Biz de kampüs dışında masaları kurduk. Masamızda Ankara şehir rehberi, okulla ilgili bilgilerin olduğu broşür ve kayda gelenlere ikram için hazırladığımız çay termosu var. Ailelere çayları kampüs parmaklıklarının ardından verdik." diyen Öğrenci Kolektifleri üyesi gençler her gün orad olacaklarını söylediler.

Trakya Üniversitesi’ndeki Kayıt Dayanışma İnisiyatifi de sosyal medya üzerinde kurdukları grubun kayıtları için masa kurduklarını ancak güvenlik tarafından masalarını dağıtılıp broşürlerinin yırtıldığını söyledi.  Yeni kayıt yaptıracak öğrencilerin kampüs, yurtlar ve şehir hakkındaki sorularına yardımcı olmak istediklerini söyleyen öğrencilerden bir tanesi güvenliğin müdahalesi sonucu bileğinin çatladığını belirtti.

CEMAAT YURTLARINA SERBEST

Engellenen ve okul bahçesinden çıkarılan öğrenciler cemaatlere ait özel yurtların kampüs içinde stand açtığını ve okul yönetiminin buna izin verdiğini söyledi. Trakya Üniversitesi'nde ise yönetim masalar için resmi olmayan ücret talep etti. Öğrenciler "okulun içinde kimi özel yurtların standları vardı. Bizim masaları kaldırmamızı istemeleri üzerine görüştüğümüz Rektörlük Genel Sekreteri, stant açmanın ücretli olduğunu, üç milyar ödediğimiz takdirde bizim de açabileceğimizi söyledi.” sözleriyle okullardaki rantı gözler önüne serdi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com