Cemaatten Erdoğan'a şok suçlama!

Cemaatten Erdoğan'a şok suçlama!
Cemaat yazarı Başbakan Erdoğan'ı iki yüzlülükle suçladı!
Cemaat-AKP çatışması uzun süredir köşe yazarları üzerinden devam ediyor. Bugün Cemaat-AKP çatışmasına bir yazar daha eklendi. Cemaatin gazetesi Zaman'da köşe yazarlığı yapan Şahin Alpay Başbakan Erdoğan’ı "ikiyüzlü"olmakla suçladı. Zaman yazarı Alpay bu suçlamasının gerekçesi olarak Türkiye’nin dış politikasındaki çifte standartları gösterdi.
 
Erdoğan'ın dış politikada çifte standart uygulayarak batıya farklı doğuya farklı davrandığını belirten Alpay  "(…) Ne var ki, yalnız Batılı devletlerin değil, (iç politikada demokratik ilke ve değerlere ne denli bağlı olduğu sorgulanan) Türkiye’nin dış politikasının da “ikiyüzlülük ve çifte standartlar”la dolu olduğu çok açık. Sadece AKP iktidarı altındaki örneklerine göz atalım. Başbakan Erdoğan, bir darbeyle iktidara gelen Libya diktatörü Muammer Kaddafi’den “İnsan Hakları Ödülü” almadı mı? Ankara, Sudan’da 1989’da bir darbeyle iktidara gelen; önce İslamcılarla işbirliği yapan, sonra onları bastıran; 2008’de Darfur’da soykırım ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne verilen Ömer El Beşir ile sıcak ilişkiler içinde değil mi? Ankara’nın, “devlet terörü” uyguladığını ilan ettiği İsrail ile arası, İsrail Gazze’ye saldırana kadar “hiç olmadığı kadar” iyi değil miydi?" dedi.
 
 
Suriye konusunda Erdoğan'ın nasıl çark ettiğini aktaran Alpay yakın zamana kadar çok iyi olan Erdoğan-Esad dostluğunu örnek veren Alpay "Ankara, halk isyan edene değin Suriye’de darbeyle iktidara gelen Baas diktatörü Beşar Esad ile çok yakın ilişkiler içinde olmadı mı? Suriye krizi bile, bir tür teokrasi olan İran ile ilişkileri bozabildi mi? Ermenistan ile ilişkilerimiz Azerbaycan’a rehin değil mi? Ankara, Orta Asya’nın demokratik yoldan iktidara gelmeyen bazı yönetimleri ile yakın ilişki içinde değil mi? Ankara’nın Mısır’daki darbeyi destekleyen Suudi Arabistan ve Fas monarşileriyle arası çok iyi değil mi? Erdoğan, Mısır’da darbecileri tel’in ederken, Arap âleminde darbeyi desteklemeyen kaldı mı? Hamas ve Katar dahi tarafsızlığını ilan etmedi mi? Mısır’da Mübarek rejimi de asker darbesiyle devrilmemiş miydi?" dedi. Alpay Anamuhalefetin sıklıkla dile getirdiği ve eleştidiği konuları yeni idrak ettiğini kendi açıklamasa da yazdığı yazı ile koydu. Çünkü CHP başından beri  AKP'nin dış politikada büyük hatalar yaptığını söylüyor.
 
Alpay yazısının sonunda AKP'nin ve Erdoğan'ın iki yüzlülüklerini şöyle açıklıyor: "Peki, gerek Batı’nın, gerek Türkiye’nin, gerekse bütün devletlerin dış ilişkilerinde, temel ilke ve değerleriyle çelişen politikaları, yani iki yüzlülükleri ve çifte standartları niye vardır? Çünkü bütün devletler bir yanda temsil ettikleri ilke ve değerler ile öte yanda (hükümetleri tarafından belirlenen) ulusal çıkarları arasında bir denge kurmaya çalışırlar ve bu onları kaçınılmaz olarak ikiyüzlülüğe ve çifte standarda götürür. Dolayısıyla: 1) Başkalarını ikiyüzlülük ve çifte standart ile suçlarken önce aynaya bakalım. 2) İlke ve değerleri savunurken ulusal çıkarları tehlikeye atmayalım." (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com