cemil çiçek başbakanı çatışmaya sokuyor

cemil çiçek başbakanı çatışmaya sokuyor
ABD'li diplomatlara göre Cemil Çiçek ve 30 adamı, ordu ile ortak hareket ederek Erdoğan'ı iyice yalnızlaştırmaya çalışıyor.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman'ın 20 Mayıs 2004'te kaleme aldığı “GİZLİ” telgrafın başlığı, “Türkiye'nin Siyasi İstikrarsızlığı: Gerilimler Yüzeyi Kırıyor.”şeklinde.

işte edalman'ın telgfarının en çarpıcı bölümü...

erdoğan bakanlarla dagla geçiyor, tanrı buyruğuyla görevlendirilmiş gibi hava yayıyor

Erdoğan, kendisini partisinden de, siyasi gelişmeler, Türk Genelkurmayı'nın ve Devlet'in diğer temel unsurlarının niyetleri ve iktisadî/mali gelişmeler konusunda geniş, taze ve doğru bir enformasyon akışından da uzak tutuyor; Akşam'ın Ankara Temsilcisi'nin –gazeteci Nuray Başaran kastediliyor–kısa süre önce yazdığı köşe yazısı—“Erdoğan'ın Stratejik İzolasyonu”– partililer tarafından yaygın biçimde okundu ve isabetli bulundu. Erdoğan, AKP meclis grubunu kamuoyu önünde küçük düşürerek sorunlarını pekiştirdi: Milletvekilleri, onun, kendilerini sadece “dolgu malzemesi” olarak gören kibrini hakaret sayıyor. Kendisine yakın olan kabine üyelerini bile yabancılaştırdı. Bu son noktada, irtibatta olduğumuz iki kişi bize, 10 mayıstaki kabine toplantısında Erdoğan'ın Ulaştırma Bakanı (Binali) Yıldırım'ı hor gören bir edayla şirketlerin özel uçaklarına binme tekliflerini kabul etmekten vazgeçmesini söylediğini ve Maliye Bakanı (Kemal) Unakıtan'a, “Bu senin o küçük mısır işine benzemez” (Unakıtan'ın oğlunun ithalat vergisinde artış olmasından hemen önce içeriden aldığı bilgiyi kullanarak mısır ithal edip, düşeş kazanç sağlamasına atfen) diyerek alaylı bir şekilde mali durumu düzeltme talimatı verdiğini anlattılar. (6) Erdoğan bazen, Türkiye'yi yönetmesi için Tanrı buyruğuyla görevlendirilmiş biri gibi bir hava yayıyor çevresine. Hâlâ mutlak güce susamış bir halde. O ve partisi, silahlı kuvvetlerin hâlâ önemli bir nüfuza sahip ve hesaba katılması gereken bir siyasi güç olduğu gerçeğiyle akıllıca başa çıkmayı beceremediler.

askerler akp'deki çatlağı büyütmeye çalışıyor

Genelkurmay Başkanı (Hilmi) Özkök'ün nisan ortasında, askeriyenin kırmızı çizgileri konusunda yaptığı uyarıları, Erdoğan'ın eğitim reformu taslağı üzerinden statükoya kafa tutmakta ısrar etmesine cevaben daha da açık sözlü bir Genelkurmay uyarısı izlemişti. Türk Genelkurmayı, Türk kamuoyunun muhtemel AB üyeliğine verdiği destek ve darbelere duyduğu tepkiyle dizginlenmiş gibi görünüyor. Bu nedenle, siyaset sahnesini manipüle etme arayışındaki Türk Genelkurmayı, artık bir darbenin de, 1997'de İslamcı Başbakan Necmettin Erbakan'ı görevden uzaklaştırmayı sağlamakta kullanılan post-modern darbeye (“28 Şubat süreci”) eşdeğer bir şeyin de ötesine bakıyor. Yorumcuların post-postmodern yaklaşım diye adlandırmaya başladıkları şeyle, emekli ve bazı muvazzaf üst rütbeli subaylar, hem alternatif güç merkezleri yaratmak hem de AKP'deki mevcut çatlakları büyütmek ve Erdoğan'ın parti içinde daha fazla yalnız kalmasına yol açmak için çalışıyorlar.

cemil çiçek erdoğna'ı çatışmaya sokuyor

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, kendisinin ve otuz milletvekilinden oluşan fraksiyonunun Erdoğan'ı daha fazla çatışmaya sokma çabalarından ordunun da haberdar ve bu çabaların parçası olduğunu, Akşam'ın Ankara Temsilcisi Nuray Başaran'la özel konuşmasında aktardı. Dışişleri Bakanı Gül'ün
en yakın müttefiklerinden biri olan AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz bize irtibatta olduğumuz başka kişilerden de duyduğumuz bir şeyi doğruladı: Bu da, kendisinin ve kuvvetle ima ettiği üzere Gül'ün, emekli orgeneral eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç ile doğrudan temasta olduğuydu. Erdoğan'la gayet kontrollü ama rekabetçi bir ilişkisi olan ve, makul dış görünümü altında Gül'ün çok daha kararlı bir İslamcı olduğu sonucuna varması öncesinde Türk Genelkurmayı'nın Erdoğan'a tercih ettiği Gül, Erdoğan'ı Çiçek'e kıyasla daha uyumlu bir şekilde manipüle etmeye çalışıyor. Ancak Gül ve onun gibi düşünen 25 milletvekilinin, 10 mayısta Erbakan'ın 1997'de orduya aldırış etmemesinin bedelini hatırlatma çabası, Erdoğan tarafından duymazdan gelindi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com