Cemil Çiçek: Darbeciler kadar olamadık!

Cemil Çiçek: Darbeciler kadar olamadık!
TBMM Başkanı Cemil Çiçek yeni anayasanın hazırlanma süreciyle ilgili sert tespitlerde bulundu.

Cumhuriyet gazetesinden Utku Çakırözer’e konuşan Cemil Çiçek, “Yeni Anayasa için güneş batıyor” dedi.
 
İşte Çakırözer’in yazısından bir bölüm:
 
“Meclis Başkanı Çiçek ile dün yaptığımız görüşmede uzlaşıya dayalı yeni bir anayasa konusunda partiler ve de liderlerine verilen son bir fırsat olarak gördüğü izlenimi edindim.
 
Çiçek’in değerlendirmeleri şöyle:
 
“Komisyonun üyeleriyle yaptığım son toplantıda herkes bu yeni anayasa sürecine nasıl baktığını gazetelerden okuyarak değil birbirinin ağzından dinlemiş oldu. O toplantıda ortaya çıkan durum karşısında da her birinin kendi partisiyle istişare etme ihtiyacında olduğunu gördüm. Yarın (bugün) partilerinin nihai görüşleri gelecek. Zaman zaten giderek daralıyor. 2012 sonunu hedeflemiştik. Çünkü seçim hesaplarına karışmasın istemiştik. O zaman güneş tepedeydi, şimdi ise batmak üzere. Kimse türlü tereddütlerle bu süreci heba etmemeli. Yarın (bugün) herkes bir karar versin gelsin ki ben de ona göre ne yapacağımıza bakayım.”
 
“Zamanı ve önümüze çıkan bu tarihi fırsatı ve sorumluluğu her partinin çok iyi değerlendirmesi lazım. Her parti biri diğerine istediğini söyleyebilir ama bu millete verecek cevabımız olmaz sonra. Millet bize ‘Darbeciler kadar bile olamadınız. Onların dahi anayasası var ama siz bir araya gelip sivil bir anayasa yazamadınız’ diyecektir. Bunun altında hepimiz kalırız. Tarihi sorumlulukla karşı karşıyayız...”
 
“Daha önce müteakip defalar hiçbir somut olaya dayanmaksızın Meclis’teki bu üslup meselesinden duyduğum rahatsızlığı kamuoyuyla paylaşmıştım. Bu yetmedi, zaman zaman kırıcı, yaralayıcı konuşma yapan vekilleri telefon ya da yüz yüze görüşerek doğrudan uyardım. Yeri geldikçe partilerin grup başkanvekillerine de ilettim. Bu tür tavsiyelerim, ricalarım oldu. Ama iş düzeleceğine her geçen gün daha da kötüye gitti. Arkadaşlarımızın tutanaklardan çıkardığı görüşleri derleyerek 27 Şubat’ta Meclis’te grubu olan 4 partiye yazı yazdım. ‘Bu tür sözler Meclis’in saygınlığına gölge düşürüyor. Bize zarar veriyor’ dedim. Kendilerinden bu yönde yardımcı olmalarını istedim. Kimseye akıl verme noktasında değilim. Kendi uygun bulacakları yol ve yöntemle bu konuda yardımcı olmalarını rica ettim. Aradan geçen iki aylık zaman zarfında ise işler daha da kötüye gitti. İzahı çok zor bir noktaya geldi.” (CTE)
 
Yazının tamamı Cumhuriyet gazetesinde…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com