Cemil Çiçek'ten 'İnceleyin' talimatı

Cemil Çiçek'ten 'İnceleyin' talimatı
T.B.M.M. Başkanı Cemil Çiçek, CHP'nin Nihat Ömeroğlu ile ilgili iddiaları üzerine hukukçularına inceleme talimatı verdi.

CHP'nin, Türkiye'nin ilk başdenetçisi (Ombudsman) seçilen Yargıtay eski üyesi Nihat Ömeroğlu hakkındaki 65 yaşında olduğu için yaş haddine takıldığı ve seçimin geçersiz olması gerektiği iddiaları T.B.M.M. Başkanı Cemil Çiçek'i harekete geçirdi.

Ömeroğlu, T.B.M.M.'de AKP'^nin oylarıyla Ombudsman seçilen Ömeroğlu'nun, Hrant Dink'in Türk Ceza Kanunu 301’inci maddeden yargılandığı dosyada ceza almasına ilişkin kararın altında imzası bulunuyor.

AKP kurmayları, CHP'nin Ömeroğlu'nun ombudsman olması ile ilgili 'yasal değil' iddialarına karşılık, 65 yaş sınırıyla ilgili yasa değişikliğinin daha önce yapıldığını ve Nihat Ömeroğlu'nun Ombudsman seçilmesinde herhangi bir usülsüzlük olmadığını iddia ettiler.  Ayrıca Ömeroğlu'nun Meclis Başkanlığı ile görüşmediğini, yasa gereği yemin etmeden bu görevi resmen üstlenmiş sayılmacağı bildirildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Nihat Ömeroğlu’nun oğlunun nikah şahitliği yapmış, 5 denetçi de AKP’ye yakın isimlerden belirlenmişti. AKP eski milletvekilleri Mehmet Elkatmış, Zekeriya Aslan ile AKP kadın kolları yöneticisi Serpil Çakın’ın bağımsız kurulun üyesi olması da tepki çekti. 6 yıldan beri Türkiye’nin gündeminde bulunan Omsbudsmanlık Yasası’na “Herhangi bir parti ile bağı bulunmamak” kuralının konulmaması eleştirilen konular arasında yer alıyor.

BAŞVURULAR 29 MART SONRASI YAPILACAK
 
Kamu Denetçiliği Kurumu’na, 29 Mart 2013’ten sonra başvuruda bulunulabilecek. Kamu Denetçiliği Kurumu’nda, süreç şu şekilde işleyecek: “Başdenetçi TBMM Genel Kurulu’nda, denetçiler ise TBMM Dilekçe ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’ndan oluşan Karma Komisyonu’nda haftaya and içerek görevlerine başlayacak. Kanun, yayımı tarihinden dokuz ay sonra yürürlüğe gireceğinden dolayı, Kurum’a 29 Mart 2013 tarihinden itibaren başvuruda bulunulabilecek. Genel başvurulardan farklı olarak, mahalli idarelerin eylem ve işlemleriyle tutum ve davranışları hakkında Kurum’a 29 Mart 2014 tarihi itibarıyla başvuru yapılacak. Kurum’un kuruluşunun ardından 90 gün içinde, yani en geç 26 Şubat 2013 Salı gününe kadar, mesleklerinde en az 5 yıllık deneyime sahip, ‘Doktora yapmış üniversite öğretim elemanları’ ile ‘kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup, mesleğe özel yarışma sınavı ile girilen ve belirli süreli meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlik sınavı sonunda atanmış olanlardan’ en fazla 75 kişi kamu denetçiliği uzmanı olarak atanabilecek.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com