Cemiyetin Suriye'deki gazeteciler endişesi...

Cemiyetin Suriye'deki gazeteciler endişesi...
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Suriye’de kaybolan Türk gazeteciler için girişimlerin hızlandırılmasını isttedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Suriye’de kaybolan Türk gazeteciler için girişimlerin hızlandırılmasını isterken, “Endişeliyiz, meslektaşlarımız için Türk Dışişleri Bakanlığı’nın girişimlerinin hızlandırılmasını ve Suriyeli yetkililerin de meslektaşlarımızın Türkiye’ye getirilmelerini sağlamalarını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Suriye’ye belgesel çekmek için giden ve günlerdir kendilerinden haber alınamayan gazeteci Adem Özköse ve kameraman Hamit Coşkun’a ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Son dönemde yaşanan gelişmeler hakkında belgesel hazırlamak üzere Suriye’de bulunan, gazeteci Adem Özköse ve kameraman Hamit Coşkun’dan günlerdir haber alınamıyor. Arkadaşlarımızın can güvenliğinden endişeliyiz. Suriyeli yöneticilerin ve askeri birliklerin, çatışma bölgesindeki gazetecilerin sivil statülerine saygı göstermeleri ve onların güvenliğini sağlamaları büyük önem taşıyor.

Gazetecilere saldırı, Suriye'nin de onayladığı Cenevre Sözleşmesi’ne ve tehlikeli bölgelerdeki gazetecilerin korunmasıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi kararına aykırı bir durumdur. En kısa zamanda Türk Dışişleri Bakanlığı ve hükümet yetkililerinden gazeteci arkadaşlarımız için girişimlerini hızlandırmalarını, Türkiye’ye getirilmeleri için gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. Suriyeli yetkililerin de meslektaşlarımızın Türkiye’ye getirilmelerini sağlamalarını istiyoruz.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com