Cenazede toplanan para Van'a gitti

Cenazede toplanan para Van'a gitti
Van’daki depremde hayatını kaybeden Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabiri Cem Emir (26), Tunceli’de toprağa verildi.

Genç gazeteci Emir’in cenazesi Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Tunceli Cemevi’ne getirildi. Burada kılınan cenaze namazının ardından Alevi inancına göre "rızalık" adı verilen uygulama yapıldı. Buna göre cenazeye katılanların tabutun üzerine bıraktığı toplam 8 bin 418 lira Van’daki depremzedelere bağışlandı.

Namazın ardından Emir’in cenazesi Cumhuriyet Caddesi Yeraltı Çarşısı üzerinde Tunceli Gazeteciler Cemiyeti’nce düzenlenen tören alanına getirildi.

Burada düzenlenen törenden sonra Cem Emir’in cenazesi Hozat ilçesine bağlı Çığırlı köyünde toprağa verildi. Cenaze töreni sırasında Emir’in yakınları ve meslektaşları gözyaşlarını tutamadı.

Cenaze törenine Emir’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, DHA Genel Müdür Yardımcısı Kemal Gülmüş, CNN Türk Haber Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav, TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, Tunceli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ercan Topaç ile Emir’in meslektaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ERZURUM’DA SEBAHATTİN’E SON GÖREV

Van’da 18 yılı aşkın süre Hürriyet Haber Ajansı ve Doğan Haber Ajansı’nda muhabir olarak görev yapan Sebahattin Yılmaz için memleketi ve mesleğe ilk başladığı Erzurum’da merkez Gürcükapı Camii’nde bir tören düzenlendi. Törene Vali Sebahattin Öztürk başta olmak üzere kentin yöneticileri, basın, siyaset, sanat, üniversite ve iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

Sebahattin Yılmaz’ın 21 yıllık eşi Gönül Yılmaz, oğlu İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Elektrik Mühendisliği Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Alperen Yılmaz ile Van Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Ecem Nur Yılmaz’ın hıçkırıkları herkesi ağlattı.

İlaç ve iğne yardımıyla törene gelen eşi Gönül Yılmaz, hayat arkadaşını uğurlarken güçlükle ayakta durmaya çalıştı. Kızı Ecem Nur ise oldukça bitkin göründü. Ayrıca Sebahattin Yılmaz’ın kız ve erkek kardeşleri ile yeğenleri tabuta sarılarak gözyaşları içinde veda etti. Televizyon program yapımcısı Acun Ilıcalı’nın eşi olan Zeynep Ilıcalı da amcası Sebahattin Yılmaz için hem gözyaşı döktü, hem de yakınlarını teselli etti.

YAKA FOTOĞRAFINDA AYRILMADILAR

’Haber şehitlerimiz’ başlığı ile hazırlanan yaka fotoğrafında, Sebahattin Yılmaz ile Cem Emir yakalara birlikte takıldı. Omuz omuza çalışan, sonra ürettiklerini birlikte servis eden Yılmaz’a Erzurum’da, Emir’e ise Tunceli’de tören yapıldı. Ama kaderleri aynı, yakalara takılan fotoğraflarında bile ayrılmayan Yılmaz ve Emir sadece mezarlıkta birbirlerinden ayrıldı.

Cenaze namazı öncesi Gürcükapı Camii İmamı, tabutunun önünde ’Şehidimiz’ yazılı fotoğrafı bulunan Sebahattin Yılmaz için önce helallik istedi. Daha sonra cenaze namazı kılındı. Cenaze namazının ardından baş tarafına Türk bayrağı asılı bulunan tabut, omuzlarda cenaze arabasına taşındı. Sevgili arkadaşımız Sebahattin Yılmaz’ın cenazesi, daha sonra Asri Mezarlık’ta bulunan aile mezarlığında dualarla toprağa verildi.

CEBECİ: ÇOK ÜZGÜNÜZ Cenaze töreninde taziyeleri kabul eden DHA Genel Müdürü Uğur Cebeci, "Çok üzgünüm" dedi. Gazetecilik mesleğinin olayları yerinde ve zamanında yaşamak ve başka insanlara bunları en doğru şekilde anlatmak için yapıldığını kaydeden Cebeci, "İki arkadaşımız hayatım boyunca tanıdığım en iyi muhabirlerimdendi. Büyük şanssızlık. Onlarla böyle vedalaşmak çok zor" diye konuştu.

TUNCELİ’DE ’MAVİ GÖZLÜ SARIŞIN’ CEM’E SON GÖREV

DHA Diyarbakır Bürosu’nun gözü pek ’mavi gözlü sarışın’ muhabiri Cem Emir için bugün memleketi Tunceli’de iki ayrı tören düzenlendi. İlk tören Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Kültürü Yayma ve Yardımlaşma Cemevi’nde düzenlendi. Ankara, İstanbul ve Diyarbakır başta olmak üzere çeşitli illerden gelen meslektaşlarının da hazır bulunduğu buradaki cenaze töreninde gözyaşı sel olup aktı.

Cemevi girişinde saf tutan Cem’in babası Mehmet Ali Emir, kardeşleri Kemal, Bilge ve Sinem, gelen meslektaşlarına her seferinde sarılarak ağıtlar yaktı. Saat 09.30’da başlayan cemevindeki törende, anne Nurten ve kız kardeşleri 25 yaşındaki Bilge ile 20 yaşındaki Sinem, Kürtçe ve Türkçe ağıtlar yaktı. Ardından Cem Emir için cenaze namazı kılındı ve helallik istendi. Cenazede toplanan para, Mehmet Ali Emir tarafından Van’daki depremzedeler için bağışladı.

Cem Emir için ikinci tören DHA Tunceli Bürosu’nun bulunduğu Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Cem Emir’in fotoğrafının yer aldığı büyük bir pankartın asıldığı meydandaki törene binlerce kişi katıldı. Burada görev şehidi arkadaşlarımız Cem Emir ve Sebahattin Yılmaz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

KEMAL GÜLMÜŞ: YOLUN AÇIK OLSUN CEM

DHA Tunceli Temsilcisi Ferit Demir yaptığı konuşmada Cem Emir’in çok sevdiği gazetecilik mesleğine 17 yaşında çok zor koşullarda başladığını iki yıl önce de DHA geçtiğini söyledi. Demir, "Mavi gözlü sarı saçlı, yolun açık olsun" dedi.

Tunceli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ercan Topaç, "Cem, sıcaklığıyla, insanlığıyla, sarı saçları, mavi gözleri ve tebessümüyle hatıralarımızda kalacak. İyi ki Cem’i tanıdık. Temennimiz, Cem Emir ve diğer meslektaşımız ile depremde yaşamını yitirenler, yürüklerimizi bir daha toprak altında bırakmayacak bir anlayışın sembolü olsun. Hepimizin başı sağ olsun" diye konuştu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi ve daha önce birlikte çalıştığı Evrensel Gazetesi’nden Fatih Polat da duygu ve düşüncelerini dile getiren birer konuşma yaptı.

Son olarak DHA Genel Müdür Yardımcısı Kemal Gülmüş de Cem Emir ile 2009 yılında kalp krizi sonucu genç yaşta vefat eden Elazığ muhabiri Mustafa Devrim’in cenaze töreninde tanışmasını ve DHA ailesine katılma sürecini anlattı. Gülmüş, "Cem Emir ile yine böyle acılı bir günde tanışmıştık. Tunceli temsilcimiz Ferit Demir aracılığı ile tanışmıştık. Diyarbakır büroda adliye muhabirliği için ihtiyaç olduğunu ve Cem Emir’in bunu başarılı bir şekilde yapacağını söyledi. Hiç tereddütsüz kabul etmiştik. Şimdi burada yine beraberiz. Ben artık acılı haberler için Elazığ ve Tunceli’ye gelmek istemiyorum. Tunceli ve Elazığ’a artık mutlu haberler için gelmek istiyorum. Yolun açık olsun Cem" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından alandaki yakınları, meslektaşları ve sevenleri, Cem Emir’i karanfiller eşliğinde son yolculuğuna uğurladı. Cem Emir’in tabutu omuzlarda taşınarak cenaze aracına konuldu ve Hozat’ın Çığırlı Köyü’ne götürülerek toprağa verildi.

Cem Emir’in cenaze töreni nedeniyle Tunceli’de trafik akışı yaklaşık 3 saat durdu. İl dışından gelen araçlar nedeniyle cadde ve sokaklarda park yeri kalmadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com