Cenevre Otomobil Fuarı

Cenevre Otomobil Fuarı
Toyota, Cenevre Otomobil Fuarı'nda, A segmentine yeni bir soluk getirecek Yeni Aygo'yu beğenilere sunarken, geleneksel içten yanmalı motor performansına eşdeğer hidrojen yakıt hücreli araç teknolojisinin son ürünü FCV konseptinin Avrupa prömiyerini de ger

İSTANBUL (AA) - Toyota, Cenevre Otomobil Fuarı'nda, A segmentine yeni bir soluk getirecek Yeni Aygo'yu beğenilere sunarken, geleneksel içten yanmalı motor performansına eşdeğer hidrojen yakıt hücreli araç teknolojisinin son ürünü FCV konseptinin Avrupa prömiyerini de gerçekleştirdi.

Toyota'dan yapılan açıklamaya göre, Toyota, yeni tasarım anlayışıyla birlikte "her zaman daha iyi ve daha eğlenceli otomobiller üretme" vizyonunu Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergiledi. Fuarda, A segmentine yeni bir soluk getirecek Yeni Aygo'yu beğenilere sunan Toyota ayrıca, geleneksel içten yanmalı motor performansına eşdeğer hidrojen yakıt hücreli araç teknolojisinin son ürünü FCV konseptinin Avrupa prömiyerini de gerçekleştirdi. 

Cenevre'de en yeni teknolojilerle donatılmış otomobilleriyle dikkati çeken Toyota, konsept araçlarıyla da otomobillerin yarınına ilişkin ipuçlarını verdi. "Yeniden Eğlenceli Sürüş" felsefesini yansıtan FV2 konseptiyle birlikte şehir içinde yakıt tüketimini yarı yarıya azaltan Toyota'nın hibrit ailesinden Yaris Hybrid, Auris Hybrid ve Auris Hybrid Touring Sports da Cenevre'de sergilenen diğer Toyota modelleri arasında yerlerini aldı.

 

 

- Yeni Aygo, Haziran ayından itibaren Avrupa'da satışa sunulacak

 

Yeni Aygo, eğlenceli karakteriyle A segmentinde yeni bir bakış açısı getirmek için yola çıkıyor. "J-Playful" tasarım temasıyla üretilen otomobilin dizaynı genç Japon kültürünü yansıtıyor. Çarpıcı ikonik tasarımı, kompakt boyutları ve pratikliği ile sürüş keyfini en üst düzeyde sunan Yeni Aygo, kişiselleştirmeye uygun çözümleriyle de öne çıkıyor. Zekice düşünülmüş ayrıntılarıyla dikkat çeken Yeni Aygo, Haziran ayından itibaren Avrupa’da satışa sunulacak.

Dingil mesafesi değişmemesine rağmen, daha geniş bir iç kabin sunan Yeni Aygo'da ABS, EBD (Elektronik fren gücü dağıtımı), VSC (Araç denge kontrol sistemi), HAC (Yokuş Kalkış Destek Sistemi) ve perde hava yastıkları standart olarak sunuluyor. Enerji absorbe edici donanım ve sağlamlaştırılmış kabini sayesinde ön arka ve yan çarpma performansı da Yeni Aygo'yu çok daha sağlam kılıyor.

 

Yeni Aygo'da 7 inçlik renkli dokunmatik ekranıyla Toyota x-touch multimedya ve akıllı telefon uygulamalarına olanak veriyor. Uyumlu uygulamalarla navigasyon ve sosyal medya kanallarına erişim de çok kolaylıkla sağlanıyor.

Toyota'nın ödüllü 3 silindir 1.0 lt VVT-i benzinli motoru ile donatılan Yeni Aygo, eko versiyonda 100 kilometrede 3,9 litre yakıt tüketirken 90gr/km karbondioksit salımı gerçekleştiriyor.

Yeni Aygo'yu tasarlayan Başmühendis David Terai, A segmentinde cazibe eksikliğini giderecek ve insanların büyük beğeni ile karşılayacağı bir otomobil üretmek hayaliyle yola çıktıklarını belirterek, "Yeni Aygo kompakt boyutlarına rağmen sofistike hatları ile çarpıcı bir görünüme sahip. Eğlenceli, stil sahibi ve kişilerin kendi tarzlarına uygun çözümler geliştirebileceği bir otomobili A segmentine sunuyoruz" dedi.

 

- Toyota'dan geleceğe bir bakış "FV2"

 

Geleceğin otomobili olarak sunulan Toyota FV2'de diğer otomobillerden farklı olarak direksiyon simidi kullanmak yerine sürücünün vücut hareketleriyle yön belirlenebiliyor ve aynı zamanda sürüş esnasında diğer araçlar ve trafik altyapısıyla bağlantı kuruluyor. Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisiyle FV2 konseptinin gövde rengi beğenilere göre değiştirilebiliyor. FV2 konsepti, otomobil ve sürücü arasında duygusal bir bağ kurulmasını sağlarken, ses ve görüntü tanıma, sürücünün önceki sürüş geçmişini göz önünde bulundurarak gidilecek nokta ile ilgili alternatif rota önerme gibi teknolojileri kullanıcıya ulaştırıyor.

 

- Hidrojen yakıt hücreli FCV Sedan

 

Toyota, geleneksel içten yanmalı motor performansına eşdeğer hidrojen yakıt hücreli hibrit FCV konseptinin Avrupa prömiyerini Cenevre Motor Show'da gerçekleştirdi. Hidrojen yakıt hücreli otomobillerin gelişimine öncü olarak 2015 yılında yollarda olması planlanan FCV konsept sadece su buharı üreten, dünyanın en yüksek güç yoğunluğuna sahip 4 kapılı sedan otomobili olacak.

Toyota nihai hedef olarak belirlediği 0 emisyonlu hidrojen yakıt hücreli hibrit araç teknolojisinde gelinen son noktayı ultra-temiz enerji taşıyıcısı FCV konsepti, çevreye sadece su buharı salarak Toyota'nın çevreci teknolojilere verdiği önemi ortaya koyuyor. FCV konsept, bir depo yakıt ile ortalama bir Japon ailesinin bir haftalık elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretiyor. Geri dönüşüm özellikleri, keyifli sürüşü ve sessizliğinin yanında 0 emisyonu ile FCV konsepti 500 kilometreden fazla bir menzile de sahip bulunuyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com