Cenevre'deki Suriye barış görüşmeleri

Cenevre'deki Suriye barış görüşmeleri
Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Cenevre-2 Konferansı'nda ilerleme sağlanamamasından muhalefeti sorumlu tuttu- Muallim: "Cenevre'deki görüşmelerden hiçbir somut sonuç elde edilemedi

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Cenevre-2 Konferansı'nda ilerleme sağlanamamasından muhalefeti sorumlu tutarak, "Cenevre'deki görüşmelerden hiçbir somut sonuç elde edilemedi. Bunun nedeni, diğer taraftaki (muhalefet) ciddiyetsizlik, bir de ABD'nin toplantıda hakim olmasını istediği gergin ortam" dedi.

24 Ocak'ta başlayan görüşmelerin ilk turunun tamamlanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Muallim, ABD'nin Cenevre 2 görüşmelerine bariz şekilde müdahalede bulunduğunu ileri sürerek, söz konusu tavrın geçen bir hafta boyunca sonuç alınamamasına yol açtığını belirtti.

ABD'nin, Irak'ın IŞİD'e karşı savaşını desteklemesinde ikiyüzlülük ilkesini benimsediğini savunan Muallim, ABD'nin diğer yandan söz konusu örgüt ve El-Nusra Cephesi'ni Suriyelileri öldürmeleri için desteklediğini ve bu durumun anlaşılır bir yanı olmadığını ifade etti.

Muallim, "Dün, (BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar) el-İbrahimi'ye, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den, Suriye'deki krize karşı askeri değil, siyasi bir çözümden yana tavır almasını ve konferansın başarıyla sonuçlanması için gerekli atmosferin yaratılmasında yardımcı olmasını talep etmesini söyledim" ifadelerini kullandı.

Suriye'nin geleceğini 'kendini muhalefet diye niteleyen' küçük bir akımla tayin etmenin zor olduğunu anlatan Muallim, Suriye içinde ulusal bir muhalefetin olduğunu ve bu muhalefet grubunun toplantılara çağrılmalarını temenni ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Ülke içinde bulunan ulusal muhalefetin toplantılara davet edilmesi gerekir. O zaman daha kapsayıcı bir diyalog söz konusu olur. Temenni ederim ki, Suriye halkını temsil eden daha geniş bir kesimle görüşmelerimiz yürütülür. Suriye hükümeti de görüşmeleri Suriye'ye taşımak için elinden gelen çabayı gösterecektir, çünkü yapıcı diyalog ancak vatanın semaları altında olur."

Cenevre-1 kararlarının Suriyelilerin gıyabında alındığını belirten Muallim, kararın bazı noktalarına açıklık getirilmesi hususunda ABD ve Rusya arasında halen bazı ihtilafların olduğunu söyleyerek, "Biz kararları tek tek tartışmaya hazır olduğumuzu beyan ettik. Alınan kararlarda, Suriye'de başkanlık makamına değinilmiyor. Suriyelileri kimin yöneteceğine halkımızdan başkası karar veremez. Suriye'nin kaderi Suriyelilerin elindedir" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Haydar Hadi
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com