Cenevre'deki Suriye barış görüşmelerinin ilk turu sona erdi

Cenevre'deki Suriye barış görüşmelerinin ilk turu sona erdi
BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi: (2)- "Eğer siyasi irade ve iyi niyet varsa, (10 temel nokta) görüşmelerin zeminini oluşturmak için yeterlidir"- "İnsanların şimdiden hayal kırıklığı yaşadıklarını biliyorum"- "Elinde silah bulunan Suriye

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi, Suriye barış görüşmelerinin ilk turu sonunda açıkladığı 10 maddelik "düşünce notlarının" müzakereler için ortak zemini oluşturabileceğini düşündüğünü söyledi.

24 Ocak'ta başlayan görüşmelerin ilk turunun tamamlanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen İbrahimi, görüşmeler süresince tarafların kendisi aracılığıyla iletişime geçtiklerini belirterek, "Zorlu bir başlangıç oldu ancak taraflar aynı odada birlikte oturmaya alıştı. Pozisyonlarını sundular ve birbirlerini dinlediler. Bir tarafın ötekine ait endişeleri ve görüş açısını kabul ettiği anlar yaşandı" dedi.

Çok yavaş ilerleme kaydedildiğini ancak tarafların kabul edilebilir bir tavır içinde irtibat kurduklarını ifade eden İbrahimi, "Bu, üzerine bir şeyler inşa edebileceğimiz mütevazı bir başlangıç" diye konuştu.

Taraflar arasındaki görüş ayrılıkları sürse de küçük bir ortak zeminin yakalandığını gözlemlediğini aktaran İbrahimi, tarafların ortak görüşe sahip olduğunu düşündüğü noktaları maddeler halinde sıraladı.

İbrahimi, her iki tarafın da siyasi çözüm için Cenevre Bildirisi'nin tam anlamıyla uygulanmasını ele almak istediğini, öte yandan tarafların, tam yürütme yetkisi olan bir geçiş yönetiminin kurulması, ulusal diyaloğun sağlanması, anayasanın gözden geçirilmesi ve seçimler gibi konularda anlaşmaya varmaları gerektiğinin farkında olduklarını belirtti.

Her iki tarafın da krizin Suriye halkına kabul edilemez acılar çektirdiğini anladığını kaydeden İbrahimi, tarafların, şiddete bir an önce son verilmesi, Suriye'nin geleceğine Suriye halkının karar vermesi, ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne dayalı şeffaf ve hesap verebilir bir yönetimin oluşması, insani durumun iyileştirilmesi, güvenliğin sağlanması, aşırıcılığın ve terörün reddedilmesi gibi konularda ortak görüşlere sahip olduğuna dikkati çekti.

"Ümit ediyorum ki, bir dahaki buluşmamızda daha fazla ortak zemin oluşturmaya başlayabiliriz" diyen İbrahimi, "Bu savaşın içinde sıkışmış halde olan Suriyeliler, buradaki çalışmalarımızı çok yavaş bulabilirler, bunu anlıyorum. Ancak, bu savaşa yol açan son derece zor konuları aşmaya çalışıyoruz ve ne yazık ki bu zaman alıyor" ifadesini kullandı.

-"Ateşkes konusunda taahhüt duymadık"-

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İbrahimi, görüşmelerdeki izlenimleri ışığında hazırladığı ve tarafları aynı zeminde birleştirdiğini düşündüğü 10 maddeyle ilgili soru üzerine, şunları söyledi:

"Umarım hiç kimse, çözümün çok yakın olduğunu düşündüğüm için şimdi bu 10 noktayı ileri sürdüğümü düşünmüyordur. Benim söylediğim şey şu: Eğer siyasi irade ve iyi niyet varsa, bu çok temel noktalar, görüşmelerin zeminini oluşturmak için yeterlidir."

Sunduğu maddeler arasında ateşkese ilişkin bir maddenin bulunmadığına dikkat çekilmesi ve görüşme sürecinde varil bombalarıyla operasyonların sürdüğünün anımsatılması üzerine İbrahimi, bu konularda görüşmelerde bir ilerleme sağlayamadıklarını kaydetti.

"Ateşkes konusunda çok uzun konuştuk. En azından şu andaki şiddetin düzeyinin düşmesini konuştuk" diyen İbrahimi, "Şüphesiz, variller gibi ağır silahların kullanılmaması, sivilleri hedef alan tüm eylemlerin son bulması çok önemlidir. Ancak tarafların hiçbirinden şu ana kadar bu konuda bir taahhüt duymadık " şeklinde konuştu.

Görüşmelere ilişkin Suriye halkındaki beklentilerin anımsatılması ve ilk tur sonunda Suriye halkına mesajının ne olduğunun sorulması üzerine de İbrahimi, şu yanıtı verdi:

"İlerleme sağlayamadık. Bildiğim kadarıyla bu konferans başladığında büyük bir umut vardı. İnsanların şimdiden hayal kırıklığı yaşadıklarını biliyorum. Onlara söyleyebileceğim şu: İşler o kadar kötü bir hal aldı ki buradan bir günde çıkabilmemiz mümkün değil. Ama inanıyorum ki Suriyelilerin ezici çoğunluğu bu korkunç durumun derhal son bulmasını istiyor. Eminim ki dünyada büyük çoğunluk da bunu görmek istiyor."

BM'nin iç savaşın son bulması için elinden gelen tüm çabayı göstereceğini kaydeden İbrahimi, "Ama elinde silah bulunan Suriyeli tarafların da kendi halklarını düşünmesi gerekiyor" dedi.

Suriye Enformasyon Bakanı'nın bu tur ya da gelecek turda herhangi bir ödün vermeyeceklerini açıkladığının anımsatılması ve bunun sürece etkisinin ne olacağının soruması üzerine İbrahimi, "Umarım fikrini değiştirir" demekle yetindi.

(bitti)

Muhabir: Duygu Özbay
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com