Cenevre'deki Ukrayna toplantısı

Cenevredeki Ukrayna toplantısı
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: "Kiev'de darbeyle yönetimi ele geçirenler inisiyatif alarak, bölgelere ellerini uzatmalı, onların kaygılarını dinlemeli ve onlarla müzakere masasına oturmalı"

CENEVRE (AA) - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın yeni yönetiminin, bölgelerle müzakere masasına oturması gerektiğini söyledi.

Lavrov, Ukrayna krizi ile ilgili olarak, Avrupa Birliği, ABD ve Ukraynalı muhataplarıyla yaptığı görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi.

Görüşmelerde üzerinde anlaşılan konular hakkında bilgi aktaran Lavrov, Ukrayna'daki yasa dışı silahlı gruplar ve işgal edilen binalar konusunun ülkedeki bütün bölgeleri ilgilendirdiğini söyledi.

Lavrov, "Kiev'de darbeyle yönetimi ele geçirenler inisiyatif alarak, bölgelere ellerini uzatmalı, onların kaygılarını dinlemeli ve onlarla müzakere masasına oturmalı" dedi.

Cenevre'deki görüşmelerin hedefinin Ukraynalılara, ülkelerinin istikrarından sorumlu oldukları mesajını iletmek olduğunu savunan Lavrov, bütün bölgelerin tarihi ve dilinin korunması gerektiğini kaydetti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) misyonunun Ukrayna'da yapacağı çalışmaların çok önemli olduğuna işaret eden Lavrov, kendilerinin bu çalışmaları destekleyeceğini bildirdi.

Bir başka soru üzerine de Lavrov, Rusça konuşan Ukraynalıların kaygılarının anayasal reform sürecinde de dikkate alınması gerektiğini belirterek, "Rusya, Ukrayna'ya asker göndermek istemiyor" dedi.

- Ukrayna Dışişleri Bakanı Deşçitsa

Görüşmelerin ardından ayrı bir basın toplantısı düzenleyen Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsa, üzerinde uzlaşılan prensiplerin uygulanması açısından bundan sonraki birkaç günün çok önemli olduğunu belirtti.

Deşçitsa, "Rusya ile pek çok konuda anlaşamadık ama Ukrayna'nın doğusundaki protestolara karşı ortak hareket edilmesi konusunda fikir birliğine vardık" dedi.

Rusya'nın bu protestoların bir parçası olduğunu savunan Deşçitsa, bu nedenle bu anlaşmanın, Rusya'nın bölgede istikrar isteyip istemediğinin ölçülmesi açısından bir test olacağını kaydetti.

İki ülke arasındaki gaz alışverişi konusunu da Rusya ile müzakere etmeye hazır olduklarını ifade eden Deşçitsa, ancak bunu siyasi değil ekonomik bir konu olarak değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com