‘Cennetteki evlilik’ çatırdadı

‘Cennetteki evlilik’ çatırdadı
Cem Boyner’in, “YKM’yi satın aldık, cennetteki evlilik gibi oldu” açıklamasının üstünden bir hafta geçmeden YKM’nin hissedarı Tan Ailesi, “Evlilik iki tarafın rızasıyla olur” diyerek itiraz etti

Boyner Büyük Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner’in, “YKM’nin yüzde 63 hissesini satın aldık, cennetteki evlilik gibi mükemmel oldu” açıklamasına, bir hafta sonra YKM’nin hissedarı Tan Ailesi’nden itiraz geldi. Tan Ailesi, yaptığı yazılı açıklamada, “Evlilik ancak iki tarafın rızası ile olur. Bu durum bizim için, ifade edildiği gibi ‘Cennette evlilik’ olmaktan çok uzaktır” dedi.

Boyner, geçen hafta bir basın toplantısı düzenleyerek, 65 mağaza ve 455 milyon TL cirosu olan YKM’nin yüzde 63 hissesini 190 milyon TL’ye satın aldıklarını açıklamış, toplantıda Tan Ailesi’nden kimsenin olmaması dikkat çekmişti.

Sonradan haberimiz oldu’
YKM markasının yüzde 50 sahibi ve ilgili şirketlerin de çok önemli hissedarı olduklarını belirten Tan Ailesi, şu açıklamayı yaptı:
“Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş.’nin, basının deyimi ile ‘YKM’yi Avlama Operasyonu’nu maalesef bizler de sizlerle aynı gün, yapılan basın toplantısı ile öğrenmiş bulunmaktayız. Daha yüzde 100’ü bitmemiş, prosedürleri tamamlanmamış bir işin bitmiş gibi lanse edilmesi, hatta YKM çalışanlarına Cem Boyner imzalı bir yazının gönderilmesi bizleri derinden üzmüştür.”

‘Aile dışlanmak isteniyor’
Tan Ailesi’nin yönetimin dışında bırakılmak istendiği belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
“Her ne kadar Sayın Cem Boyner düzenlediği basın toplantısında (Tan Ailesi’nden akıl fikir almak isteriz) demişse de toplantının hemen bir gün sonrası, planlı ve acele ile yapılan yönetim kurulunda alınan kararlar, Tan Ailesi’ni dışarıda bırakma niyetini net olarak göstermektedir.”
Açıklamada, Ümit Boyner’in, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı olduğuna gönderme yapılarak, şöyle denildi:

“Aldığı kararlarla ve etik değerlerle Türk sanayici ve işadamlarına örnek olması gereken bir kurumun başındaki ailenin; dünyanın en büyük fonlarından City Group’un ve sözde bizi de temsil etmek üzere birlikte yola çıktığımız Credit Suisse’in bu operasyonu, Tan Ailesi’nin rızası olmadan ve hatta bizimle tek kelime konuşmadan yapması bizleri şaşırtmıştır.”
‘Yasal hakkımızı kullanacağız’

Satıştan sonra YKM’nin piyasa değerinin, Boyner Büyük Mağazacılık’ın üzerine çıktığı kaydedilen açıklamada, “Kanuni haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” denildi.

Boyner: Tan Ailesi, satış işleminde taraf değil
Tan Ailesi’nin açıklamasına Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş. de bir açıklamayla yanıt verdi. Boyner’in açıklaması şöyle:
“Şirketimiz, YKM’nin çoğunluk ortaklarının hisselerini satma arzusunu değerlendirerek bu hisselere talip olmuş ve satmak isteyen ortakların paylarını almak üzere bir hisse alım anlaşmasını imzalamıştır. Şirkette ortak olarak kalmaya devam eden hissedarların hakları, Türk Ticaret Kanunu’nun azınlık hissedarlarına tanımış olduğu haklar çerçevesinde elbette ki saklıdır.

Tan Ailesi’nin, yönetim kurulu toplantısına, hisse devir süreci henüz tamamlanmadığı için doğal olarak katılımı olmamıştır. İşlemin tarafları haricindeki kişilerce yapılan sair açıklamalara ve yorumlara ancak objektif unsurlar içerdikleri ölçüde itibar edilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Süreç devam edecektir.”(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com