Cep elefonuyla göz muayenesi mümkün olacak

Cep elefonuyla göz muayenesi mümkün olacak
Katarakt hastaları cep telefonuyla teşhis edilebilecek

Londra'daki Tropik Hastalıklar Fakültesi'nden (London School of Hygiene and Tropical Medicine) Doktor Andrew Bastawrous  akıllı cep telefonlarındaki Peek uygulaması (Taşınabilir Göz Muayenesi aleti) sayesinde hastaneye gelemeyen ihtiyaçlı hastalara tedavi için teşhis imkanı doğabileceğini söylüyor.
 
Dünya Sağlık Örgütü dünyada toplam 285 milyon insanın kısmen ya da tamamen görme engelli olduğunu bildiriyor. Aslında bu insanların görmesini engelleyen şey çok basit ve tedavisi de çok kolay. Bir gözlük ya da küçük bir katarakt ameliyatı ile yeniden görebilirler. Dünyadaki her beş görme engellider beşinin önlenebilir ya da tedavi edilebilir olduğu tahmin ediliyor.
 
Ancak bu konudaki en büyük engel  en çok ihtiyaç içinde olan hastaların asla hastaneye gidememesi, çünkü  onlar yolu olmayan yerlerde yaşıyorlar, paraları yok ve araçları yok. İşte bunun için hastane imkanlarının bir kısmını hastaya taşıyabilir olmak gerekiyor.
 
Çekilen fotoğraflar geleneksel göz muayene cihazlarıyla çekilenlerle aynı teşhisi sağlayabilir mi sorusu şuan en önemli nokta ancak onun için henüz bir sonuç yayınlanmadı ama doktorlar umutlu. Üstelik bu yöntem kullanılarak şu ana kadar 1000 civarında hastaya tedavi sağlanmış.
 
Uluslararası Körlükle Mücadele Kurumu Başkanı Peter Ackland uygulama başarılı olursa bundan en çok Afrika ve Hindistan'ın kuzeyindeki yoksul bölgelerin insanlarının faydalanacağını, hastaya ulaşım sorunları yüzünden bu bölgelerdeki göz doktorlarının kapasitelerinin aşağı yukarı üçte biri oranında çalışabildiklerini söylüyor. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com