Cep telefonu 'doyma' duygusunu yok ediyor

Cep telefonu 'doyma' duygusunu yok ediyor
Cep telefonlarının etrafa yaydığı ışınlara belli bir sürenin üzerinde maruz kalındığında, yemek yerken doyma duygusu normalden daha geç oluşuyor.
Çalışmalarında iki ay süreyle deney hayvanlarını söz konusu dalga  boylarında elektromanyetik alana maruz bıraktıklarını anlatan Yetkin, bu  durumdaki hayvanların açlık-tokluk hormonlarında ortaya çıkan değişiklikleri,  kilolarında gelişebilecek değişimi incelediklerini belirtti.
 
Araştırmada, deney hayvanlarının bir grubuna bir ay boyunca 1800 MHz,  ikinci gruba bir ay boyuGazi Üniversitesi Tıp Fakültesi  araştırmacıları, cep telefonlarındaki elektromanyetik alana maruz kalma halinde  beynin yemek yerken doyma hissini veren MSH isimli hormonda azalmaya neden  olduğunu ortaya koydu.
 
Buna göre, cep telefonunun yaydığı ışınlara belli bir sürenin üzerinde  maruz kalındığında, yemek yerken ”doyma” duygusunun normalden daha geç  geliştiği saptandı. Bu durumun tokluk duygusundaki gecikme sonucu, sürekli yeme  ihtiyacı doğurduğundan obeziteyi tetikleyebileceği yorumu yapıldı.
 
Araştırma, Doç. Dr. Mehmet Çölbay ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi  Endokrinoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Yetkin tarafından  yürütüldü.
 
Yetkin,  çalışmada 1800 ve 2100 MHz  elektromanyetik alanın açlık-tokluk hormonları, yeme davranışı ve obezite üzerine  etkisini ortaya koymaya çalıştıklarını ifade etti.nca 2100 MHz, üçüncü gruba da iki ay boyunca 2100 MHz  radyofrekans uygulandığını belirten Yetkin, radyofrekans uygulamanın haftada altı  gün uygulandığını söyledi.

CEP TELEFONU, HEM DAVRANIŞLARI HEM HORMONLARI ETKİLİYOR
 
Araştırmalarında elektromanyetik alanın beynin iştah merkezi üzerine  etkisini de araştırdıklarını bildiren Yetkin, şu bilgileri verdi: ”İştah merkezi beyinde hipotalamik bölgededir. Bu bölgede iki tane  merkez vardır, bunlardan bir tanesi açlık ve diğeri tokluk merkezidir. Bu  merkezlerde bulunan en etkili hormonlardan ikişer tanesini inceledik.  Non-iyonizan ışınların, açlık-tokluk merkezlerini etkileyip insanların daha fazla  yemelerine ya da yemelerine rağmen doyma duyularında gecikme yaşanıp  yaşanmadığını araştırdık.
 
Bunun için 1800 ve 2100 MHz elektromanyetik alanı taklit eden bir aygıtla  fareler üzerinde araştırma yaptık. Gördük ki fareler elektromanyetik dalgalardan  hem davranış olarak hem de hormonal düzeyde etkileniyorlar.”
 
Türkiye’de cep telefonuyla ortalama konuşma süresinin ayda 4-4,5 saat  olduğunu aktaran Yetkin, ortalama bu süreyi dikkate alarak farelere benzer sürede  elektromanyetik alan uyguladıklarını söyledi.
 
Araştırmanın sonunda elektromanyetik ışınların, iştahı azaltıcı ve tokluk  hissi veren MSH isimli hormonun etkisini azaltarak doyma duygusunda gecikmeye  neden olduğunu bulduklarını bildiren Yetkin, ”Buna göre, cep telefonlarının  etrafa yaydığı ışınlara belli bir sürenin üzerinde maruz kalındığında, yemek  yerken doyma duygusu normalden daha geç oluşuyor. Doyma duygusu oluşmadığı için  kişi sürekli yeme ihtiyacına giriyor. Dolayısıyla bu durumun obeziteyi de  tetikliyor olabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.
 
Prof. Dr. Yetkin, çalışma sonuçlarının bilim dünyasına ilk defa  gösterildiğini belirterek, çalışmanın sonuçlarının uluslararası dergilerde  yayınlanması için hazırlık yapıldığını sözlerine ekledi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com