Cep telefonu firmalarına ceza yağdı

Cep telefonu firmalarına ceza yağdı
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), abonelerin kişisel bilgilerinin kötü amaçlarla kullanımını engelleyecek yeterli tedbiri almayan GSM şirketi firmalarına 17 milyon 469 bin lira idari para cezası verdi.
BTK Başkanı Tayfun Acerer, TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu  milletvekillerinin sorularına yazılı cevap verdi.
 
Acerer, mevzuat gereği, GSM şirketlerinin konuşma içerik kayıtlarını  saklayamayacağını belirterek, sistemler üzerinden bunu düzenli şekilde takip ettiklerini kaydetti.
 
Kurum tarafından elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren  işletmeciler tarafından kişisel bilgilerin gizliliğinin ve güvenliğinin temin  edilmesi ve kişilerin rızası olmaksızın üçüncü kişilerle paylaşılmaması amacıyla  gerekli düzenleme ve denetimlerin yapıldığını belirten Acerer, kişisel bilgilerin  güvenliğinin sağlanabilmesi için azami hassasiyet gösterildiğini vurguladı.
 
Acerer, bu çerçevede, veri gizliliği kapsamında yapılan denetimler  neticesinde, 21 Aralık 2011 tarihli kurul kararı ile “bayilerde ve dış arama yapan çağrı merkezlerinde abone bilgilerinin gizliliğine ilişkin yeterli tedbir alınmaması” nedeniyle TTNet A.Ş. hakkında, “2010 yılı net satış tutarının yüzde  0,2'si olan 4 milyon 975 bin 336 lira” idari para cezası uygulandığını bildirdi.
 
Acerer, yine Kurul'un 19 Nisan 2011 tarihli kararıyla “2008 yılında  faturalama bölümünde görevli bir çalışanın fatura detaylarını üçüncü kişilere  vermesi” nedeniyle Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. hakkında, “2007 yılı  cirosunun yüzde 0,15'i olan 11 milyon 224 bin 553 lira” ve 22 Şubat 2011 tarihli  kararıyla da “2009 Mart-2010 Ekim tarihleri arasında My Vodafone servisinde  abonelerin fatura detaylarının görüntülenebilmesine olanak sağlayan güvenlik  açığı” nedeniyle Vodafone Telekomünikasyon AŞ hakkında da “2009 yılı net  satışlarının yüzde 0,05'i olan 1 milyon 269 bin 858 lira” idari para cezası  kesildiğini kaydetti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com