Cephanelik patlamasının ardından aileler korkuyla yaşıyor

Cephanelik patlamasının ardından aileler korkuyla yaşıyor
Afyonkarahisar’da 5 Eylül 2012 tarihinde Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda 25 askerin şehit olduğu patlamanın ardından yaralar sarılmaya devam ederken, patlamadan etkilenen özellikle kadın ve çocuklar hala sokağa çıkma endişesi yaşıyor.

Meydana gelen patlamanın ardından bölge halkının psikolojik durumunu değerlendiren Afyonkarahisar İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Karadağ, patlamanın etkilerinin yavaş yavaş silinmeye çalışıldığını söyledi.

Patlamanın meydana geldiği 5 Eylül tarihinin ardından 10-14 tarihleri arasında kendi birimine bağlı olarak bölge halkına psikolojik destek vermek için 1 psikolog ve 1 hekimden oluşan mobil ekibin görevlendirildiğini kaydeden Karadağ, bu ekibin bölgede psikolojik tarama yürüttüğünü, yapılan taramada 3’ü erkek, 44’ü kadın olmak üzere toplam 47 kişinin terapiye tabi tutulduğunu belirtti.

Karadağ, “Terapiye alınan kişilerin 31’i Ataköy, 16’sı ise Kışlacık köyünde ikamet ediyorlardı. Patlama sonrası oluşan şoktan dolayı ailelerde sokağa çıkmama isteğinin oluştuğu belirlenirken, bölgede yaşayan kadın ve çocuklarda sokağa çıkma korkusunun oluştuğu tespit edildi. Yapılan incelemelerde ayrıca çocukların ailelerine patlama olacağı endişelerini ilettiklerini belirledik” dedi. Karadağ, 15 Eylül tarihinde bilgilendirmelerde bulunularak mobil hizmetin sonlandırıldığını söyledi.

 Bölgede yaşayan vatandaşlar ise, patlamanın etkisini olumsuz olarak halen yaşadıklarını ve o günün korkusunu yaşamaya devam ettiklerini söylediler. Bölgede yaşayan kadınlardan birçoğu sokağa çıkmakta bazen tereddüt ettiklerini ve korku hissi yaşadıklarını anlatırken, çocuklarının ise kendilerine, “Anne baba bir daha patlama olacak mı?” diye sorular yönelttiklerini belirttiler. (VİK)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com