Çerkesler Anadilde Eğitim İçin Yürüdü!

Çerkesler Anadilde Eğitim İçin Yürüdü!
Çerkesler anadilde eğitim ve televizyon yayını için İstanbul Kadıköy Meydanı'nda miting düzenledi...

Anadilde eğitim ve televizyon yayını isteyen Çerkesler dün saat 13.00 sıralarında Kadıköy Rıhtım Caddesi girişinde toplandı. “Anadilde eğitim istiyoruz” yazılı pankart açan Çerkesler, Kadıköy Meydanı 'na doğru yürüyüşe geçti.

ASİMİLASYON POLİTİKALARI DURDURULMALI
Ellerinde Adigey, Abhazya ve Çeçenistan bayrakları taşıyan grup, “Anadil onurumuz, savaşır koruruz”, “Her zaman her yerde anadilim Çerkesce” ve “Eğitim sistemi eritme kazanı” sloganları attı. Grup adına konuşma yapan Çerkes Hakları İnisiyatifi sözcüsü Meretuko Kenan Kaplan, bütün farklı unsurların “Türklük” potasında eritildiğini savunarak, “Demokrasinin tüm dünyada revaç bulması ile tek tipleştirici sistemler sürdürülemez hale geldi. Çerkesler olarak bu yeni düzeni ülke yararına buluyor, geçmişte ülke yararına gördüğümüz bütün işlerde olduğu gibi bu demokratikleşme sürecinde de maksimum katkıda bulunmayı kendimize görev biliyoruz. Bizim öncelikli sorunumuz süren asimilasyon politikalarıdır.

Biz Çerkesler olarak devletten bu asimilasyon politikalarının durdurulmasını istiyoruz. Kimliğimizi, dil ve kültürümüzü yaşatıp, geliştirebileceğimiz şartların sağlanmasını istiyoruz” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com