Çerkesler haklarını isteyecek

Çerkesler haklarını isteyecek
Kuzey Kafkasya'dan sürülmelerinin 148. yıldönümünde İstanbul'da meydanlara çıkacak olan Çerkesler, haklarını isteyecek.

Çerkesler, anavatanları Kuzey Kafkasya’dan sürülmelerinin 148. yıldönümünde meydanlara iniyor. Bugün Taksim ve Beşiktaş ’ta gerçekleştirilecek eylemlerle sürgün yolunda kaybettiklerini anacak olan Çerkesler, aynı zamanda kimlik ve kültürel hak taleplerini dile getirecek. Türkiye’nin birçok kentindeki Çerkes derneklerinin ücretsiz otobüs kaldıracağını duyurduğu etkinliklere yoğun bir katılım bekleniyor. Çerkesler ilk olarak saat 13.00’te Taksim Tramvay Durağı’nda buluşacak. İstiklal Caddesi ’ndeki Rus Konsolosluğu önüne yürünerek burada bir basın açıklaması yapılacak. Rusya’nın soykırımla suçlanacağı ortak basın açıklaması yurtdışında yaşayan Çerkesler tarafından ABD, Almanya ve İsrail’deki Rus Konsolosluklarının önünde de okunacak.

‘Rusya biz geri geldik’ sloganıyla çağrısı yapılan eylemde, sürgün değil soykırım tanımı üzerinden bir söylem geliştirilecek. Atılacak sloganlardaysa Çerkes soykırımının tanınması çağrısı ve 2014’te Soçi’de yapılacak olan Kış Olimpiyatları’na karşı muhalefet dile getirilecek. Basın açıklamasındaysa Çerkeslere Rusya’da uygulanan ve hâlâ devam etmekte olan insan hakları ihlallerine dikkat çekilecek. Taksim’de gerçekleştirilecek eylemin koordinatörü Tuguj Özgür Aktekin, “İlk kez 2009 yılında Taksim’de gerçekleştirdiğimiz bu eylemi her 21 Mayıs’ta tekrar ediyoruz. Bu sene 21 Mayıs pazartesiye denk geldiğinden eylem bir gün öncesinden gerçekleşiyor. Amacımız 148. yıl önce Çerkeslere uygulanan soykırımın faili Rusya’nın bunu tanıması ve Türkiye kamuoyunun bilgilendirilmesi. 2009 yılında 300-400 kişilik bir katılımla gerçekleştirdiğimiz yürüyüşte bu sene 5 bini aşkın kişi bekliyoruz” diyor.

Kimlik ve kültürel haklar istenecek

Kafkas Dernekleri Federasyonu’ysa bugün saat 16.00’da Beşiktaş’ta buluşacak. Federasyona dahil olan 61 derneğin İstanbul’a otobüs kaldıracağı mitingde Çerkesler, sürgün yolunda kaybettiklerini anmanın yanında kimlik ve kültürel hakları konusunda da seslerini yükseltecek. Soykırım ve sürgünü insanlık suçu kabul eden tüm Çerkes ve Çerkes dostlarını Beşiktaş ’taki eyleme beklediklerini söyleyen KAF-FED Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu, mitingde dile getirecekleri talepleri şöyle anlatıyor:

“21 Mayıs etkinliklerinde asıl amaç soykırıma uğratılan, topraklarından sürülen Çerkeslerin bu sürgünü, soykırımı unutmadıklarını göstermesidir. Bunun yanında günümüz şartlarında çocuklarımıza kaybolmaya yüz tutmuş Çerkesçenin kreşlerden itibaren seçmeli ders olarak verilmesi, Çerkesçe yayın yapacak radyo ve televizyon, yerleşim yerlerimizin orijinal isimlerinin geri verilmesi ile özgün soyisimlerimizin kullanılmasına izin verilmesini istiyoruz. Bu taleplerimiz pankart ve sloganlarımıza da yansıyacaktır.”

(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com