Çerkezler Sochi Olimpiyatları'nı protesto etti

Çerkezler Sochi Olimpiyatları'nı protesto etti
21 Mayıs Platformu üyeleri, Çerkez soykırımın 149’uncu yıl dönümünde 2014 Kış Olimpiyatlarının Sochi’de yapılacak olmasından dolayı Rusya Federasyonu önüne olimpiyat halkası bıraktı.

21 Mayıs Platformu üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, Çerkez soykırımının 149’uncu yıldönümü nedeniyle Rusya Federasyonu önünde bir araya geldi. Burada “Katil Rusya” şeklinde sloganlar atan grup İngilizce “Rusya biz geri geldik” şeklinde pankart açtı.

Daha sonra grup adına açıklama yapan Fehmi Erdem Aybulut, “Bu yıl öncekilere göre sesimiz daha gür. Çünkü ulusların yükseldiği bir çağda yok olmayan mahkum edilen Çerkez ya da soykırımın en kanlı sahnelerinin yaşandığı Kbaada Vadisinde önümüzdeki yıl yani soykırımını 150’inci yılında ulusları buluşturarak Sochi kış olimpiyat oyunları gerçekleştirilecek.

Sochi olimpiyatlara aday olduğu gün başlattığımız kampanyayla bu olimpiyatların tarihsel bir suçu örtbas etmeye ve yenilerine kapı açmaya hizmet edeceğini anlatmaya rağmen itirazlarımızdan bir sonuç alamadık. Böylece olimpiyat komitesi, korumakla sorumlu olduğu olimpiyat değerlerini bir kez daha ayaklar altına alacak bir süreci başlatmış oldu” dedi.

Açıklamanın ardından grup, yanlarında getirdikleri olimpiyat halkalarını Rusya Federasyon binasının duvarına bıraktı.
Daha sonra grup sloganlar eşliğinde olaysız bir şekilde dağıldı. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com