Çerkezler'den Soçi'de yapılacak Kış Olimpiyatlarına tepki

Çerkezler'den Soçi'de yapılacak Kış Olimpiyatlarına tepki
KAFFED Genel Başkanı Aslankaya:-"Soçi Olimpiyatları, Çerkezce 'Kbaada', Rusça 'Krasnaya Polyana' yani 'Kızıl Çayır' olarak bilinen yerde düzenleniyor. Kızıl Çayır, Çarlık Ordusu'nun 21 Mayıs 1864'te düzenledikleri askeri ge

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) üyeleri, 2014 Kış Olimpiyatları'nın, Rusya Federasyonu'nun Soçi şehrinde düzenlenmesini protesto etti.

KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Rusya Büyükelçiliği önünde toplanan grup adına yaptığı basın açıklamasında, 7 Şubat'ta başlayacak 2014 Kış Olimpiyatları'nın yapılacağı Soçi ile ilgili unutulan veya unutturulmak istenen bir gerçeğin bulunduğunu ifade etti.

Soçi'nin, Çerkezler ve insanlık açısından son derece önemli bir özelliğinin daha olduğunu belirten Aslankaya, "Soçi Olimpiyatları, Çerkezce 'Kbaada', Rusça 'Krasnaya Polyana' yani 'Kızıl Çayır' olarak bilinen yerde düzenleniyor. Kızıl Çayır, Çarlık Ordusu'nun 21 Mayıs 1864'te düzenledikleri askeri geçitle Çerkezleri yurtlarından sökmek için yürütülen savaşı kazandıklarını ilan ettikleri yerdir. Eşitsizler arasında 101 yıl süren savaş ve soykırım sonunda Kafkasya, Çerkezlerden arındırılmış ve 1,5 milyon Çerkez yurtlarından sürgün edilerek Osmanlı topraklarına gönderilmiştir" dedi.

Yüzbinlerce insanın sürgün yollarında açlık, sefalat ve salgın hastalıklar yüzünden can verdiğini ifade eden Aslankaya, yaşananların insanlık tarihinin gördüğü en acımasız sürgün ve soykırımlardan birisi olduğunu savundu.

-"Olimpiyat ruhuna aykırı"

2014 Kış Olimpiyatları'nın gerçekleştirileceği köyün, Kızıl Çayır'da kurulduğuna işaret eden Aslankaya, şöyle konuştu:

"Olimpik köy, UNESCO'nun Dünya Mirası Koruma Listesi'nde yer alan Soçi Milli Parkı ve Kbaada Vadisi'nin yüzyıllık ormanlarını, binlerce bitki çeşidini ve doğal ekosistemi yok edilerek bir çevre felaketi pahasına kurulmuştur. Ne yazık ki amacı barış ve uluslararası işbirliğini spor yoluyla yükseltmek olan olimpiyat, Çerkezlerin katledildiği bölgede yapılacaktır. Sanki Çerkezler burada hiç yaşamamış, bu topraklarda ölmemiş, bu topraklardan sürülmemiş gibi dostluğun ve barışın simgesi olimpiyat ateşi burada yakılacaktır. Çerkezlerin yaşadığı trajedi kabul edilmeden Soçi Kış Olimpiyatları'nın yapılması, yaşanan acıları yeniden canlandıracaktır."

Çerkezlerin maruz kaldığı muamele nedeniyle Rusya Fedarasyonu'ndan özür dilemesini beklediklerini vurgulayan Aslankaya, "Aynı zamanda başından sonuna kadar tüm olimpiyat sürecinde Çerkezlerin bu toprakların kadim halkı olduğunu öne çıkartan, Çerkez kimliğinın tanınmasını ve Çerkezlerin anavatanlarının uluslararası alanda bilinmesini sağlamayı amaçlayan bir programın uygulanmasını istiyoruz" diye konuştu.

MAZLUMDER'in de destek verdiği açıklamanın ardından protestocular yaktıkları temsili olimpiyat ateşini söndürüp, Çerkez Andı okudu.

Protestoda bir kaza da yaşandı. Gökyüzüne bırakılan dilek fenerlerinden bazıları rüzgarın da etkisiyle kalabalığın üzerine düştü. Protestoyu görüntülemeye çalışan bir basın mensubunun saçlarını ve bazı ağaç dallarını tutuşturan fenerler, çevredekilerin müdahalesiyle söndürüldü.

Muhabir: Şenay Ünal
Yayınlayan: Eda Ay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com