CERN'de Türkiye'yi temsil edecek

CERN'de Türkiye'yi temsil edecek
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Pesen'in, CERN'nde Türkiye'yi temsil edeceği bildirildi.

Celal Bayar Üniversitesi, yaptığı yazılı açıklamada İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan Uluslararası Yüksek Enerji ve Parçacık Fiziği Araştırma Merkezi (CERN)’in, ana konusu evrenin neden sadece maddeden oluştuğunu araştırmak olan LHCb deneyine asosiye üye olarak katıldı. Bu statü, deney ekibi kurulduktan sonra tam üyeliğe dönüşecek. Deneyin 2023 yılına kadar sürmesi planlanıyor.

Daha önce CERN’de görev yapan Doç. Dr. Pesen, yaptığı açıklamada, "20 Avrupa ülkesi CERN’e tam üyedir, Türkiye ise gözlemci statüsündedir. LHCb, CERN’in dört ana deneyinden biridir. CERN’de dünyanın en büyük ve en yüksek enerjili atomaltı parçacık hızlandırıcısı bulunmaktadır. Bunun tünelleri, yerin yaklaşık 100 metre altındadır. Burada protonlar, ışık hızına kadar hızlandırılmaktadır." dedi.

Sahip olunan fizik bilgilerinin, evrendeki madde miktarını var olandan çok daha az öngördüğünü, söz konusu deneyin yeni fizik bulguları getirebileceğini söyleyen Erhan Pesen, 21 metre uzunluğunda ve 10 metre yüksekliğindeki deneyin, birçoğu sadece deney için geliştirilen yüksek teknolojiye sahip parçalardan oluştuğunu belirtti. Her saniye oluşan 100 milyon proton çarpışmasından 2 bin tanesini seçip yazabilecek kapasiteye sahip bulunduğunu, her saatte yazılan veri miktarının 300 CD civarında olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Pesen, şunları söyledi: “Üniversitemiz, deneye lüminosite grubunda sorumluluk alarak katkıda bulunacaktır. Lüminosite, deneyde parçacıkların çarpışma olasılığını ölçen bir sistemdir. Elde edilen değerler, hem deney hem de hızlandırıcı için önemlidir.Bunun yanısıra deneyin kapasitesini arttırmak için planlanan köklü değişiklerde aktif görev alacağız. Bunun için gereken yüksek teknoloji içeren elektronik veri aktarım kartları üniversitemiz bünyesinde tasarımlanacak, Türkiye sanayisinde üretilerek deneye yerleştirilecektir.Bu çalışmalar için Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli’nin önderliğinde, üniversitemizin bu konudaki teknik ve bilgi altyapısının geliştirilmesine hız verilecek.”

CBÜ Rektörü Pakdemirli de, "2012 Mart ayında üniversitemize kazandırdığımız Doç. Dr. Erhan Pesen, CERN’de uzun yıllar araştırma yapmış, son derece değerli bir bilim insanıdır. Pesen başkanlığında, CERN’in böylesine önemli bir deneyinde CBÜ olarak ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyoruz. Pesen’e, araştırmalarında üniversite olarak her türlü kolaylığı sağlayacağız.” şeklinde konuştu. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com