Çernobil felaketinin 28. yıl dönümü

Çernobil felaketinin 28. yıl dönümü
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

KAYSERİ (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çernobil Felaketi'nin 28. yıl dönümüne ilişkin, "Biz hemen yanı başımızdaki Ermenistan’daki Metsabor Nükleer Santrali'nin de bu manada dikkate alınması gerektiğini, yaşının dolduğunu söylüyoruz. Bununla alakalı Ermenistan ile müşterek bazı çalışmalar yapılabilir" dedi.

Yıldız, Kayseri'de Emirgan Çay Bahçesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Çernobil felaketinin yıl dönümü olduğunu hatırlatması üzerine Yıldız, Çernobil'in 28. yılında hayatını kaybedenler için üzgün olduklarını söyledi.

Facianın ardından 144 nükleer santral yapıldığını, 62 santralin de inşaat aşamasında olduğunu bildiren Yıldız, şöyle konuştu:

"1986’dan bu yana Türkiye'de ve dünyada nükleer santralle alakalı kararlılık, 31 ülkede devam etmektedir. Biz hemen yanı başımızdaki Ermenistan'daki Metsamor Nükleer Santrali'nin de bu manada dikkate alınması gerektiğini, yaşının dolduğunu söylüyoruz. Bununla alakalı Ermenistan ile müşterek bazı çalışmalar yapılabilir. Yeter ki o tehlike bertaraf edilsin. Biz, Çernobillerin yaşanmaması için güvenlik sistemlerini arttıran bir çok karar aldık. Bunu da hem Akkuyu'da hem de Sinop'ta uygulayacağız. Daha güvenlikli daha çevreye saygılı bir nükleer santral yapmış olacağız."

- Başkomutan Tarihi Milli Parkı'nın genişletilmesi talebi

Yıldız, Afyonkarahisar'daki Başkomutan Tarihi Milli Parkı'nın genişletilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasındaki yazışmayla ilgili soru üzerine şunları kaydetti:

"Türkiye’nin çok zenginliği var, bu zenginliklerin korunması için çalışıyoruz. Çevremizi korumamız lazım. Projelerimizi çevreye rağmen değil, çevreyle birlikte yürütmemiz lazım. Buna bütün projelerimizde dikkat etmeye çalışıyoruz. Her zaman söylüyoruz, Afyon'da, Ağrı'da, Kars'ta bulduğumuz kaynaklar eğer yerin üstünden daha değerliyse ona tabi olmaya çalışıyoruz. Eğer yerin üstü yerin altından daha kıymetliyse ona tabi oluyoruz. Afyon’daki değerlendirmelerimiz de bu çerçevededir. Maden, jeotermal kaynaklarla alakalı orada bazı bulgularımız var. Henüz hayata geçirmedik ama biz, Orman ve Su İşleri Bakanımızla, Çevre Bakanımızla bunları oturup konuşuruz, bir mutabakat içinde yaparız. Ortak ses olarak da söyleriz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com