Çernobil’in sabıkalısı Akkuyu’da

Çernobil’in sabıkalısı Akkuyu’da
Çernobil faciasının 26. yıldönümünde yurt genelinde yapılan etkinliklerde hükümetin nükleer enerji politikasına tepki gösterilerek “Sinop ve Akkuyu Çernobil olmasın” çağrısı yapıldı.

Ankara’da Greenpeace üyeleri, Akkuyu’ya yapılacak nükleer santralı inşa edeceği bildirilen Rus şirketi Rosatom’un binasına tırmanarak “Akkuyu, Çernobil olmasın” yazılı bir pankart açtı. “Çernobil’in sorumlusu burada” pankartını da açmaya çalışan eylemciler, ipler koptuğu için başarılı olamadı. Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi, Çernobil faciasının üzerinden 26 yıl geçmesine karşın etkilerinin hâlâ can yakmaya devam ettiğini kaydetti.

Levi, “Bu felaketin mimarı olan Rosatom şirketinin, Akkuyu’da bir santral kurması planlanıyor. Bu kadar büyük risklerle dolu bir santralın, bu kadar kötü sicili olan bir firmaya yaptırılıyor olması kabul edilemez” dedi. Eylemin ardından 11 eylemci, gözaltına alındı.

İstanbul’da çok sayıda çevreci örgüt, Beyoğlu’ndaki Yeşil Ev’de ortak basın toplantısı düzenledi. Pelin Batu tarafından okunan açıklamada, Çernobil’deki patlamada en az 60 bin kişinin öldüğü, 165 bin kişinin sakat kaldığı ve 400 bin kişinin göç etmek zorunda kaldığı belirtilerek kazadan 10 gün sonra da radyoaktif bulutların Türkiye’ye ulaştığının tespit edildiği anımsatıldı.

Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com