Çetin Doğan: Cemaat yanlış fısıldadı

Çetin Doğan: Cemaat yanlış fısıldadı
Balyoz Davası’nın gerekçeli kararında yer alan “2003 yılında Çetin Doğan'ın kalp ameliyatı olması ve emekli edilmesi nedeniyle darbe harekatı tamamlanamadı” ifadelerine Çetin Doğan'dan yanıt geldi.

Çetin Doğan, dava süreci boyunca kalp ameliyatı olmasının hiçbir şekilde gündeme getirilmediğini, hâkim ve savcılar tarafından konuya dair soru sorulmadığını belirterek, şunları söyledi:
 
ÖNEMLİ BİR YANLIŞLIK VAR
 
“’Özel Yetkili Hâkimlere’ yardımcı olan cemaat mensuplarının fısıldadığını sandığım bu bilgilerde önemli yanlışlık var. Kalp ameliyatı olmasına oldum ama 2003 yılının Mayıs ayında değil, Mart ayında. Mayıs ayında çoktan görev başı yapmış ve Mayıs 2003 tarihinde Harp Akademileri Komutanlığı'nda düzenlenen Yıldız Harp Oyununa da katılmıştım. Kalp ameliyatı sonrası süratle ayağa kalkış nedenim, ameliyatı bir kalp krizi yaşamadan olduğum içindir.
 
Gerekçeli kararda yer alan “emekliye sevk edildi, emekli edildi” gibi ifadelere de karşı çıkan Doğan, bu tabirlerin “darbeyi önlemek için emekli edildi sanısını uyandırmak için” kullanıldığını belirterek şunları ifade etti:
 
“Bu konuya dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Ergenekon Davası nedeniyle 13. Ağır ceza Mahkemesinde 2 Ağustos 2012 tarihinde verdiği ifade ile açıklık kazandırmıştır. Verdiği ifade Balyoz Davası ile de ilgili görüldüğü için söz konusu celseye ilişkin duruşma tutanağı 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne de gönderilmiş, tutanağın ilgili bölümü Mahkeme Başkanı Ömer Diken tarafından da duruşmada okunmuştur. Söz konusu tutanağın 23. Sayfasında Özkök’ün açıklaması bulunmaktadır. Yaptığı açıklamada belirtildiği gibi 926 sayılı TSK yasasında orgenerallik görev süresi dört yıldır. Orgeneral olarak dört yıl görev yaptıktan sonra, Ağustos 2003 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı kadrosu boş olmadığı için, kadrosuzluk nedeniyle emekli oldum.”
 
Darbe yapılamayışının bir diğer nedeni olarak gösterilen “Ağustos 2003'te bazı sanıkların tayin edilerek görev yerlerinin değiştirilmesi” konusunda Doğan şunları yazdı:
 
“Gerçekten de TSK’da geleneksel olarak general tayinleri Ağustos ayında yapılır. Bu nedenle bir üst rütbeye terfi edenler ile bölgedeki kıta veya karargâh hizmeti dolduranlar tayin edilmiştir. İşin enteresan tarafı, gerekçeli kararda darbe hazırlığından haberdar olduğu belirtilen Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanı'nın nasıl oluyor da darbeyi birlikte planladığımız suçlaması ile hüküm giyen birçok silah arkadaşımı, terfi ettirerek önemli görevlere atamış olmalarıdır. Söz gelimi 5. Kolordu Komutanı olan Şükrü Sarıışık Orgeneralliğe terfi ederek doğrudan Başbakan'a bağlı Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'ne, 1. Ordu Harekât Başkanı Süha Tanyeri tuğgeneralliğe terfi ederek tugay komutanlığına atanmıştır. Bırakalım haberdar olmalarını en küçük bir kuşku duymuş olsalardı bu arkadaşların terfi etmelerine olanak verilir miydi? Diğer yandan Ağustos 2003 tarihinde, 2 No.lu sanık Sayın Özden Örnek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na, 3 No.lu sanık Sayın İbrahim Fırtına Hava Kuvvetleri Komutanlığı makamlarına atabilirler miydi?” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com