Çetin Doğan Özkök'e Küstü!

Çetin Doğan Özkök'e Küstü!
Doğan, Özkök'le topçu okulunda birlikte olduklarını, ihtilalden sonra teğmenken birlikte ABD'ye gittiklerini arkadaşlıkları olduğunu ifade etti.

''Balyoz Planı'' davasının tutuklu sanığı eski 1. Ordu Komutanı emekli orgeneral Çetin Doğan, ''Hilmi Özkök ile topçu okulunda birlikteydik. İhtilalden sonra teğmenken birlikte Amerika'ya gittik. Uzun süre arkadaşlığımız olmuştur. Bir şüphe üzerine bana bir soru sormasıyla arkadaşlığımız bitmiştir'' dedi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasına devam eden Doğan, dönemin genelkurmay başkanı Hilmi Özkök'ün 2003 yılının Mayıs ayının son haftasında kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı ile Harp Akademileri'nde oynanan bir harp oyununa katıldığını, ardından konuşma yaptıktan sonra kendisiyle yalnız konuşmak istediğini söyledi.

Hilmi Özkök'ün kendisine 1. Ordu Komutanlığında aralarında emekli orgeneral ve bazı sivillerin de bulunduğu bir grup tarafından bazı hazırlıklar yapıldığı yolunda bilgilerin geldiğini ve bunun doğru olup olmadığını sorduğunu ifade eden Çetin Doğan, bu soruya ''Ben daima meşru sınırlar içerisinde bulundum ve bulunmaya devam edeceğim'' diye yanıt verdiğini kaydetti.

''BİLDİKLERİNİ PAYLAŞSIN''

Çetin Doğan, Hilmi Özkök'ün bildiklerini paylaşması gerektiğini belirterek, ''Hilmi Özkök ile topçu okulunda birlikteydik. İhtilalden sonra teğmenken birlikte Amerika'ya gittik. Uzun süre arkadaşlığımız olmuştur. Bir şüphe üzerine bana bir soru sormasıyla arkadaşlığımız bitmiştir ama resmi ilişki kurallarına göre devam etmiştir'' diye konuştu.

Doğan, davaya konu olan seminerde yaptığı konuşmanın montajlandığını savunarak, ''Yaptığım konuşmada irtica ile ilgili olarak söylediklerim cımbızlanmış, yamalı bohça haline getirilmiş ve saçma bir montajla birbiriyle çelişen bilgiler halinde savcılara sunulmuştur'' dedi.

''YAZILARIMDA DARBE İMASI YOK''

Doğan, savunması sırasında dosyada bulunan bilirkişi raporlarına da değinerek, askeri bilirkişi binbaşı Ahmet Erdoğan'ın duruşmaya çağrılarak dinlenilmesini istedi.

1. Ordu Askeri Başsavcısı Albay Bülent Münger'in de duruşmaya çağrılmasını talep eden Doğan, internette bulunan ses kaydını hatırlatarak, ''Bu, birileri hakkında dedikodu yapıldığını gösteriyor. Kendisinin sorguya çekilmesini istiyorum'' dedi.

İnsanların arkasından konuşmadığını, yüzlerine de söylediğini belirten Doğan, seminerde belirli sınırlar içinde, belirli konularda siyasi partilerle ilgili de konuştuğunu belirtti.

Seminerde de dile getirdiği fikirlerini en üst seviyedeki kişilere, Başbakan'a da söylediğini ifade eden Doğan, ''Keşke o konuda dediklerimi yapmış olsalardı, bunlara sadık kalarak partiyi sağlıklı ve düzenli bir tabana oturtsalardı. Böylece Yüksek Mahkeme tarafından laiklik karşıtı faaliyetlerin odağı olarak haklarında karar verilmezdi. Türkiye'de demokrasi açısından çok faydalı olurdu. 2003 yılında 1. Ordu Komutanlığındaki görevimden ayrıldım. Daha sonra dergide yazılar yazdım. Bunlar incelensin. Darbeyi ima edecek tek kelimemi bulurlarsa her şeye razıyım'' diye konuştu.

BİLİRKİŞİ TALEBİ

Doğan, 3 gündür savunmasında gerçekleri anlatmaya çalıştığını ifade ederek, ''Sahte olduğu açık olan dijital belgelerden dolayı müdahil olanlar soru yönelteceklerse benim değinmediğim konudan soru yöneltsinler, anlattıklarımı bana tekrar ettirmesinler'' dedi.

Mahkeme Başkanı Ömer Diken de susma hakkının soru sorma aşamasında da kullanılabileceğini belirterek, soruları yanıtlamayabileceğini, bunun tamamen Doğan'ın özgür iradesine kaldığını kaydetti.

Doğan da tüm sanıkların savunmasının tamamlanması beklenmeden mahkemenin dijital delilleri bilirkişiye inceletmesini isteyerek, ''Lütfen bu konuda karar verin. Bu davanın yurdumuza çok ağır maliyeti var. Yurt dışındaki görevlerini bırakıp hapishanede yatıyorlar, günahtır. Bu Türkiye Cumhuriyetine karşı bir suçtur. Siz bu günaha ortak oluyorsunuz. Bir yıldır Balyoz denen belanın içinde yatıp kalkıyoruz, bizi anlayın'' diye konuştu.

Duruşmada söz alan bazı avukatlar, tahliye talebinde bulunmak istediklerini söyledi.

Tutuklu sanık Dursun Çiçek de mahkemenin her gün ayrı celse açtığını belirterek, bunların ayrı ayrı duruşma olduğunu, mahkemelerinin 30 günlük tutukluluk incelemesi yaptığını ancak 36 gün geçmesine rağmen aylık tutukluluk değerlendirme sonuçlarını henüz alamadıklarını, 3 ay içinde verdiği 7 dilekçe hakkında kendisine karar tebliğ edilmediğini bildirdi.

Mahkeme Başkanı Diken, yorulduğunu belirten Çetin Doğan'ın savunmasının sonuç kısmına yarın devam etmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com