Çevik Bir Karadayı'yı hedef aldı

Çevik Bir Karadayı'yı hedef aldı
8 Şubat Davası'nın tutuklu sanıklarından Çevik Bir, silah arkadaşını hedef gösterdi

28 Şubat Davası'nın tutuklu sanıklarından Çevik Bir, dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı hakkında suç duyurusunda bulundu. Çevik Bir, 28 Şubat'ta yaşananlardan eski komutanı Karadayı'nın sorumlu olduğunu savundu.

ÇEVİK BİR'DEN SİLAH ARKADAŞINA SUÇLAMA

28 Şubat soruşturmasında tutuklu yargılanan dönemin komutanlarından eski Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir "28 Şubat'ta yaşananlardan dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı sorumludur" dedi ve suç duyurusunda bulundu.

KARADAYI DA YARGILANSIN

Halen Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan Çevik Bir, "İsmail Hakkı Karadayı da yargılansın" dedi. Avukatı aracılığıyla
eski komutanı hakkında suç duyurusunda bulundu. Çevik Bir dilekçesinde görevini "Emir komuta zinciri içerisinde yaptığını" belirtti. Genelkurmay İkinci Başkanı olarak o dönemde sadece karargahtan sorumlu olduğunu, diğer Kuvvet Komutanlıklarına emir yetkisinin bulunmadığına dikkat çekti.

İsmail Hakkı Karadayı'nın bilgisi olmadan hiç bir şey yapılabilmesinin mümkün olmadığını öne süren Bir, savcılığa verdiği ifadede dönemin Refahyol hükümetini devirmeye çalışmadıklarını ve MGK kararları doğrultusunda görevini yaptığını iddia ederek, o dönemde yapılan bütün çalışmalardan Karadayı'nın da haberdar olduğunu söyledi.

BALANS AYARI SÖZÜ BOŞBOĞAZLIKTI

Bir’in bu açıklamalarının; “28 Şubat sürecinde, Sincan'da tank yürütülmesine ilişkin, Bir’ in "Balans ayarı yaptık" sözüne karşılık, Karadayı’nın " O rutin bir olaydı. O tanklar NATO tatbikatı nedeniyle Etimesgut'a çalışmaya gidiyordu. Ancak tanklardan biri arızalanmıştı, o güne rastlaması tümüyle tesadüftür, ama o zaman birileri bunu öyle yorumladı, birileri de buna sahip çıktı, her yerde olduğu gibi bizde de boşboğazlar var" demesinin rövanşımı” yorumunu gündeme getirdi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com