Çevik Bir sorguda ne dedi?

Çevik Bir sorguda ne dedi?
Çevik Bir, savcılıkta verdiği ifadede hakkındaki iddiaları kabul etmedi, MGK kararlarını uyguladıklarını belirtti.

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan Çevik Bir, 28 Şubat sürecinde Devrim Yasalarının uygulanması için yapılacak yasal tedbirlerle sonuç alınamadığı takdirde ne olacağına ilişkin soruya, “Sonuç alınamadığı takdirde savaş durumunda faaliyete geçilecek tedbirlerdir” karşılığını verdi. Bir’in yazdığı iddia edilen nottan hareketle o dönemde ABD’de yapılan toplantılarda 28 Şubat için “icazet” alıp alınmadığı sorusuna Bir, görüşmelerin BÇG çalışmalarıyla ilgisinin olmadığını söyledi. Aynı notta, ABD’deki temaslarında Bir’in, Necmettin Erbakan’dan sonraki “şanslı lider” adayı olarak Tayyip Erdoğan ismini zikrettiği bilgisi yer aldı. Bir savcılık sorgusunda yöneltilen 135 sorudan 34’üne “bilgim yoktur”, 10’una “hatırlamıyorum” yanıtını verdi.

Çevik Bir’in, savcılıktaki 31 sayfalık sorgusunda öne çıkan sorular ve yanıtları şöyle:

Soru: BÇG konulu belgede seçimle işbaşına gelmiş bir hükümeti, askeri müdahaleyle çalışamaz hale getirmeyi ve neticede devirmeyi meşru kılar mı?

Cevap: Burada kastedilen, aşırı irticai grupların iktidara gelmesidir.

Soru: Batı Eylem Planı’ndaki ifadelerden halka psikolojik harekât uygulandığı ve seçilmiş hükümete karşı sokakların hareketlendirileceği anlaşılmaktadır. Bu kapsamda ne tür çalışmalar icra ettiniz?

Cevap: Bu konuda irticai faaliyetlere karşı halkın desteği için bu maddeler yazılmıştır.

Soru: Belgede, irticai faaliyetlere destek veren siyasi parti, sivil toplum örgütleri ile şirketlerin ülkeye zararlı eylem ve yatırımlarını incelemek, ortaya çıkarmak ve bu olumsuz çalışmalarını kamuoyuna vermek ifadeleri yer almaktadır. Bu partilere karşı ne tür faaliyetler icra ettiniz?

Cevap: Birinci tehdit irtica olduğu için bu konudaki çalışmalarla ilgilidir. Halkın desteğinin alınmasıdır. Kardak krizinde de halkın desteğini almak için halk aydınlatılmıştır.

Soru: Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı R. Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu belediye başkanları hakkında basında çıkan haberler ve neticesinde gerçekleşen yargılama süreçleri böyle bir çalışmanın sonucu mudur?

Cevap: İrtica birinci tehdit olarak belirtildiği için siyasi parti ve belediyelere karşı örtülü ve psikolojik harekât tedbirlerinin uygulanacağı belirtilmiştir. Bu kişilerle ilgili değildir.

Soru: BÇG belgesinde, ‘Devrim yasalarının uygulanması görevinde yapılacak eylemlerden biri olarak yasal tedbirlerle sonuç alınamadığı takdirde psikolojik ve örtülü harekât icra etmek’ olduğu bu eylemin Genelkurmay Psikolojik Harekât Dairesi ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından yürütüleceği belirtilmiştir. Yasal tedbirler haricinde yasadışı ve kimler tarafından hangi çalışmalar yürütülmüştür?

Cevap: Yasal tedbirlerle sonuç alınamadığı takdirde savaş durumunda faaliyete geçilecek tedbirlerdir.

Soru: Sokak hareketlerinin teşvik ve teşkili toplumun reaksiyon göstermesi çalışması mıdır?

Cevap: Bu madde gerçekleşmemiştir.

Soru: Eylem planları ve yürütülen çalışmalar seçimle işbaşına gelmiş meşru hükümetin devrilmesine yönelik midir?

Cevap: Yeni bir hükümet kurulduğunda irtica ile ilgili hükümeti bilgilendirmek amacıyla bu madde hazırlanmıştır. Yeni hükümet ile ilgili faraziyedir. Var olan hükümetin yıkılmasıyla ilgili değildir.

Soru: RP iktidara geldikten sonra Batı Harekât Konsepti’nde, ‘bunların müşterek amacı İran benzeri bir İslam Cumhuriyeti kurmaktır’ tanım ve tespiti hangi somut ve hukuki veriye dayalı olarak tespit edilmiştir?

Cevap: Aşırı dincilerin İran tipi bir devleti kurma ihtimaline binaen ve mevcut hükümeti de devirme ihtimaline binaen bu madde yazılmıştır. MGK tarafından tespit edilmiştir.
(SRK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com