"Çevre felaketine engel olalım"

"Çevre felaketine engel olalım"
TEMA Vakfı Kütahya İl Başkanlığı, Manisa Çaldağ'da bulunan nikel madenin İngiliz şirketi Sardes Nikel Madencilik tarafından sülfürik asitle çıkarılmasını engellemek içinCumhuriyet Caddesi'nde imza kampanyası başlattı.

TEMA Vakfı Kütahya İl Başkanlığı, Manisa Çaldağ'da bulunan nikel madenin İngiliz şirketi Sardes Nikel Madencilik tarafından sülfürik asitle çıkarılmasını engellemek için Cumhuriyet Caddesi'nde imza kampanyası başlattı.
Sevgi Yolu diye bilinen Cumhuriyet Caddesi'nde imza kampanyası başlatan TEMA Vakfı Kütahya İl Başkanlığı adına konuşan İl Başkanı Mustafa Satılmış, Çaldağ'da sülfürik asitle nikel madeninin çıkarılmasının çevreye büyük zararlar vereceğini ve sülfürik asitin aynı zamanda ekolojik dengeyi de bozduğunu belirtti.
Manisa Çaldağ'daki nikel madeni arama çalışmalarının 'Sardes Nikel Madencilik Şirketi'ne tahsis edimlesi ve şirketin nikel madenini sülfürik asitle çıkarması kararını aldığını anımstan Satılmış, bu durumun doğa katliamına sebep olacağını belirtti.
TEMA Vakfı Kütahya İl Temsilcisi Mustafa Satılmış, Manisa Çaldağ'da maden faaliyetinin gerçekleşmesi durumunda açık havada 12 yılda 15-18 milyon ton sülfürik asit kullanılacağı öngörüsünde bulunarak; ''Üzerimize asit yağacak'' dedi.
Satılmış, ülke topraklarının yüzde 80'inin erozyon tehdidi altında olduğunu belirterek, erozyonla mücadelenin ulusal kararlılıkla başarılabileceğini söyledi. Türkiye'nin bereketli topraklarının, zararlı kimyasalların buharlaşma yoluyla atmosfere dağılmasıyla yüzlerce kilometre uzağa sürüklenerek tarımsal yaşama geçit vermeyecek faaliyetlerin tehdidi altında bulunduğunu da vurguladı.
Satılmış: 'Manisa'nın Turgutlu ilçesindeki Çaldağ Beldesinden sülfürik asitle liç yöntemiyle çıkarılacak nikel madeni çalışmaları sonucunda engel olunamazsa bir çevre felaketi söz konusu olabilir. İngiltere Merkezli European Nickel PLC nin Türkiye'de kurduğu Sardes Nikel Madencilik A.Ş. firması 15 sene önce aldığı izinlerle Manisa Turgutlu Çaldağ mevkiinde nikel madeni işletmek için deneme çalışmalarına başladı. Nikel madeni için Çevre ve Orman Bakanlığından 336.9l hektar orman alanı tahsis edildi. Maden açılırsa ilave izinlerle bu alan 1831 hektara ulaşacaktır. Bu alan içinde 1970'lerde sel tehlikesini önlemek için dikilmiş 2.000.000'a yakın ağaç ve fidan bulunmaktadır' dedi.
Maden sahası, lateritik kil olarak belirtilen sıkışmamış killi toprak yapısına sahiptir. ÇED raporuna göre madende 15 yıl boyunca günde 12 bin ton su kullanılacaktır diyen Mustafa Satılmış; 'Bu su, yer altı ve Gediz deltasını besleyen su kaynaklarından sağlanacaktır. Bilimsel veriler ışığında iklim değişiklikleri nedeniyle bölgede kuraklığın kalıcı olacağı belirtilmektedir. Vahşi kullanım sayılacak bu durumda su seviyesi 150 m den de aşağıya düşecektir. Bu durum orman varlığının sürmesini engelleyecek, zengin bitki örtüsü, tarım ve hayvancılık, yöresel yaşam olumsuz etkilenecektir. Sülfürik asitle kirlenmiş atık su 5 adet barajda biriktirilecektir' şeklinde büyüyen tehlikeye dikkat çektti.
Satılmış, son olarak Kütahya'dan topladıkları imzaları Ankara bulunan TEMA Vakfı merkezine göndereceklerini merkezinde bu imazları gerekli merciilere ileteceğini belirterek; 'Bu doğa katliamının durdurulması için elimizden gelene yapacağız' dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com