Çevre Gönüllüleri Derneği organ bağış kampanyası başlattı

Çevre Gönüllüleri Derneği organ bağış kampanyası başlattı
Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği, 2012 yılı ağaç dikim sezonu nedeniyle çevre bilincini geliştirmek ve ağaç sevgisi kazandırmak amacıyla açtığı stantta organ bağış kampanyası başlattı.

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği, 2012 yılı ağaç dikim sezonu nedeniyle çevre bilincini geliştirmek ve ağaç sevgisi kazandırmak amacıyla açtığı stantta organ bağış kampanyası başlattı.
Mende Pazarı mevkiinde kurulan stantta organ bağış kampanyası düzenleyen Çevre Gönüllüleri Derneği’ne Uşak İl Organ Nakli Koordinatörü Dr. Zafer Aydın ile Türkiye’deki ilk yüz naklinin gerçekleşmesine vesile olan donör Ahmet Kaya’nın ablası Fadime Çil’de destek verdi. Amaçlarının organ bağışının önemine dikkat çekmek olduğunu ifade eden Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel, “Bağışlayacağımız organlar bir hayatı kurtarabilir. Tüm insanların organ bağışı noktasında duyarlı olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. İl Organ Nakli Koordinatörü Dr. Zafer Aydın ise konuşmasında Türkiye’deki ilk yüz naklinden sonra organ bağış oranlarının arttığını söyledi.
Her yıl çevre bilincini geliştirmek ve ağaç sevgisi kazandırmak amacıyla kurdukları stantta fidan satışı yaptıklarını bu yıl ise stantla birlikte organ bağış kampanyası düzenlemeyi uygun bulduklarını ifade eden Hasan Yüksel, “Biz dernek olarak erozyon, çevre bilinci, doğanın önemi ve ağaç sevgisi gibi konularda halkımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Çevremizdeki kirlilik unsurlarını dikkat çekerek temiz bir çevrenin insan sağlığı açısından önemini anlatıyoruz. Organ bağışının da yaptığımız bu faaliyetler kadar önemli olduğunu düşündüğümüz için kampanya başlatmayı düşündük. Üyelerimiz ve vatandaşlar oluşturduğumuz stantta bağışta bulunuyor. Kampanyamız bir hafta boyunca açtığımız stantta devam edecek. İlk bir saatte üyelerimizden 20 kişi bağışta bulundu. Bağış oranının bir hafta içerisinde en az yüz kişiye ulaşacağını düşünüyoruz” dedi.

ORGAN BAĞIŞ ORANI ARTTI
Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Türkiye’deki ilk tam yüz naklinden sonra organ bağışının gözle görülür bir şekilde arttığını kaydeden Dr. Zafer Aydın ise “Türkiye’deki ilk yüz naklinin gerçekleşmesinde Uşak önemli bir adım attı. Hayatını kaybeden Ahmet Kaya’nın fedakar ailesi herkese örnek oldu. Bağış konusundaki duyarlılığın artmasına vesile olan ailemiz ve bizler bunun gururunu yaşıyoruz. İlimizdeki bağış oranları söz konusu nakil sonrası 10 kat arttı. Vatandaşlarımız daha duyarlı hareket etmeye başladı. Bu sadece ilimizde değil tüm Türkiye’de bir farkındalık oluşturdu. Organ bağışının hayati bir önem arz ettiğini hepimiz biliyoruz. Bu bilinci halkımıza anlatmaya devam edeceğiz. Yüz naklindeki tarihi başarı bu konudaki bilincin arttırılmasında büyük rol oynuyor. Ben bu nedenle Ahmet Kaya’nın fedakar ailesine bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.
Donör Ahmet Kaya’nın ablası Fadime Çil ise verdikleri karardan hiçbir zaman pişmanlık duymadıklarını ve yüz nakli olan Uğur Acar’ı ilk gördüklerinde heyecanlandıklarını ifade ederek, “Kardeşimin yüzünü Uğur Acar’da ilk gördüğümüzde heyecanlandık. Kardeşime çok benziyordu. Artık Uğur Acar da benim kardeşim. Tüm insanların organ bağışı konusunda duyarlı olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bağışladığınız organlar başkalarına hayat veriyor. Bunun en güzel örneğini biz yaşadık” d

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com