Çevre Günü kutlamaları başladı

Çevre Günü kutlamaları başladı
Kütahya İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşçu, ''Dünya Çevre Günü'' dolayısıyla Vali Kenan Çiftçi'yi makamında ziyaret etti.

Kütahya İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşçu, ''Dünya Çevre Günü'' dolayısıyla Vali Kenan Çiftçi'yi makamında ziyaret etti.
Vali Çiftçi, kabulünde yaptığı konuşmada, vatandaşlara daha fazla çevre bilinci kazandırmak amacıyla her yıl düzenlenen Dünya Çevre Günü'nün hayırlı olmasını diledi.
Dünya Çevre Günü'nün yılda veya haftada değil, her gün olması gerektiğini, çünkü insanların çevreyle beraber yaşadığını ifade eden Vali Çiftçi, şunları kaydetti:
''Tabiat çok güzel. Bundan hem istifade etmemiz, hem de tabiatı korumamız ve kirletmememiz gerekiyor. Yoksa yaşanılamaz bir çevre olur. 'Beyaz adam, son ağaç kuruduğunda, son nehir kuruduğunda, paranın yenmediğini anlayacak' diye bir Kızılderili atasözü var. Hakikaten bu da çok önemli. Dolayısıyla bizim, güzelim Kütahya'nın çevresini, doğasını, tabiatını, güzelliklerini, doğal kaynaklarını, gönlümüze huzur veren bu yemyeşil tabiatı korumamız, kollamamız ve torunlarımızdan emanet aldığımız tabiatı onlara aynı şekilde iade etmemiz gerekiyor. Doğa sadece ağaçtan ibaret değil. Bitkilerimiz, sularımız, dağlarımız, tepelerimiz, kuşlarımız, böceklerimiz var ve onları da korumamız lazım.''
Kuşçu ise Dünya Çevre Günü dolayısıyla her ilçede ağaç dikimi ve atık pil toplama kampanyaları düzenlediklerini belirterek, şu anda 750 kilogram civarında atık pil toplandığını anlattı.
Atık pilde ağır metaller bulunduğuna dikkati çeken Kuşçu, ''Bu, yer altı sularına karıştığında görülmeyen bir tehlike oluyor. Bu bağlamda geçen yıl 350 kilogram toplayıp gönderdik. 2005-2006 yılına kadar Türkiye'de hiç atık pil toplanmadı. 2006'dan itibaren sürekli artan bir ivme var. En çok atık pil toplayan okullara ve öğrencilere ödüllerimiz var. Ağaçlandırma çalışmalarımız da devam ediyor'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com