Çevre ve Doğal Hayatı Koruma Semineri

Çevre ve Doğal Hayatı Koruma Semineri
Jandarma Genel Komutanlığı tarafından düzenlenen seminer, Antalya'da yapıldı

ANTALYA (AA) - Jandarma Genel Komutanlığı tarafından düzenlenen "Çevre ve Doğal Hayatı Koruma Semineri" Antalya'da gerçekleştirildi. 

Kundu Turizm Bölgesi'ndeki Mardan Palace Otel'de yapılan seminer, Manisa'nın Soma ilçesinde hayatını kaybeden maden işçileri anısına saygı duruşuyla başladı. 

Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşanabilir bir yarın bırakmak adına herkese görevler düştüğünü söyledi. Kendisine değer veren insanların kendini her türlü zarar ve kötülükten korduğu gibi çevrenin ve içinde yaşayan canlıların da korunması için gerekli özeni göstermesi gerektiğini dile getiren Öztürk, "Doğal çevrenin tükenmekte olduğu ve geleceğimiz olan çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için şansımızın giderek azaldığını bugün yaptığımız toplantıda bir kez daha gündeme taşıyacağız" dedi.

Öztürk, Jandarma Genel Komutanlığının dünyanın ve Türkiye'nin gündeminde olan bir konuyu ele almasının önemli bir çalışma olduğunu ifade etti.

Antalya’da 2016 yılında yapılacak "Çiçek ve Çocuk" temalı dünyanın botanik EXPO'su hakkında da bilgi veren Öztürk, 8 milyon insanın Antalya'yı ziyaret edeceğini ve EXPO'nun ülkeye önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Güray Alpar da dünyada meydana gelen doğal afetlerin, doğaya olduğu kadar canlılara da önemli ölçüde zarar verdiğini söyledi. Dünyada hava kirliliğinden yılda 3 milyon insanın hayatını kaybettiğini ve bunun önemli bir rakam olduğunu ifade eden Alpar, çevre sorunlarının ilgili kurum ve kuruluşların, siviltoplum örgütlerinin katılımıyla çözülebileceğini belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Bülent Topkaya, çevre kirliliği konusunda bilgi verdi. İnsanın sağlıklı yaşayabilmesi için çevrenin de sağlıklı olması gerektiğini vurgulayan Topkaya, herkese de sağlıklı bir yaşam diledi. 

Selçuk Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgehan Nas da tarımsal ve endüstriyel faaliyetlerin çevreye etkisi konusunda sunum yaptı. İleriki yıllarda su sıkıntısı yaşanabileceğini ifade eden Nas, bu doğrultuda suyun verimli kullanılmasını sağlayacak teknolojiye geçilmesi gerektiğini belirtti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanı Cengiz Taylan Baykara da "Avrupa Birliği sürecinde çevre faslı" konusunda bilgi verdi.

- Soma'daki maden faciası

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazası sonrası "Karbonmonoksitten ölüm, tatlı bir ölümdür" açıklamasıyla tepki çeken İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, seminerde de bu konuya değindi. 

Soma'da vahim bir kaza yaşandığını anlatan Kural, olayın kendisini de etkilediğini hatta hedef de olduğunu ifade etti. Üzüntülü olduğunu dile getiren Kural, şunları söyledi:

"Özellikle orada kaybettiğimiz 301 fedakar, az bir ücretle çalışan oradaki işçi dostlarımıza, kurtarmak için geri dönen maden mühendislerine ve maden camiasına, bütün Türkiye'ye dünyaya geçmiş olsun. Dilerim bu hatalar tekrarlanmaz diyeceğim ama bu sistem değişmediği sürece tekrarlanmaz diyemeyeceğim. Üzüntümü dile getiriyorum."

Konuşmasının ardından toplantıdan ayrılacağını belirten Kural, "Soma ile ilgili çok önemli rapor hazırlıyoruz. Devlet büyükleri bir rapor istedi, tüm gece çalıştım onu tamamlayacağım. O yüzden dönmem gerekiyor" diye konuştu. 

Türkiye'de kişi başına düşen yeşil alan miktarının sürekli azaldığına işaret eden Kural, kent merkezlerinde tek yeşil alanların mezarlıklar ve askeri alanlar olduğunu dile getirdi. Kural, kendisini dinleyen rütbeli ve sivil askeri personele ise "Sağ olun, var olun, siz olmasanız yeşil alanlar olmayacaktı" dedi. 

Kural, konuşmasında ayrıca kendisinin vejetaryan olduğunu belirterek, avcılığın yasaklanmasını istedi. Dünyada iki ülkenin bunu başardığını anlatan Kural, Türkiye'nin de bunu başarabileceğini ifade etti. 

Seminerde, Bulgar pandomim sanatçısı Alexandar Lubenov İliev tarafından kısa bir gösteri yapıldı. 

Seminer sonrası 5. Türkiye Yaban Hayatı Fotoğraf Yarışması kapsamında hazırlanan çevresel atıkların sanata dönüştürülmesi, doğa fotoğrafları ile çevre ve doğal hayatı koruma fotoğraflarından oluşan sergi gezildi.

Seminere, çevre ilden Jandarma Komutanları katıldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com