Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce Ardahan'da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce Ardahanda
Bakan Güllüce, halk eğitim müdürlükleri tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırlanan serginin açılışını yaptı

ARDAHAN (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce,  "Avrupa'da anneler günü bir gündür. Batıda böyledir ama bizde her gün. Bizde analık çok kutsaldır" dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Ardahan'a gelen Bakan Güllüce, halk eğitim müdürlükleri tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla valililik önünde hazırlanan serginin açılışını yaptı.

Güllüce, ülke ve millet olarak kadına çok büyük önem verdiklerini, Türkiye'deki kadında bir Anadolu mayası olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Mehmet Niyazi'nin Çanakkale Mahşeri kitabında bir anekdot vardır. Üç tane çocuk Anadolu'nun sokaklarında oynarlar. O esnada üçünün de külotları dahi yoktur. Çuvalı başlarına giymişler, ortasını delerek, elbiseleri budur. Bir İngiliz ajanı, gazetecisi dolaşırken sokaklarda, bir evden ses gelir, 'Gazanfer, Muzaffer, Cihangir gelin öğle yemeğinizi yiyin'. İngiliz diyor ki 'Ayaklarında don yok, hala bunlara gazanferden, muzafferden bahsediyorlar. Bu analar sağ oldukça biz Türkiye'ye hiçbir şey yapamayız.' O analardan Allah razı olsun. Nur içinde yatsınlar. Avrupa'da anneler gün bir gündür. Batıda böyledir ama bizde her gün. Bizde analık çok kutsaldır."

Güllüce, daha sonra burada sergide tadına baktığı ürünlerden kendisini takip eden basın mensuplarına da ikramda bulundu.

Ardından Vali Seyfettin Azizoğlu'nu ziyaret eden Bakan Güllüce, ilin sorunları hakkında brifing aldı.

Ardahan'ın 1917'den bu yana bir duvar olduğunu, duvarın dibinde olan bir şehir olduğunu söyleyen Güllüce, "Malum son sokaktaki evin önünden kimse geçmez. Bir sahibi geçer. Ardahan da sadece Ardahanlı'ların uğradığı bir yerken artık Asya'ya doğru açılınca makus talihi değişecek inşallah. Bu bölgelerdeki birçok il büyük zulümler, büyük işgaller görmüş. Yakılmalar, yıkılmalar görmüş ama bu toparlamalar umuyorum, hızlanır" diye konuştu.

Rize-Trabzon arasında bir lojistik merkezi kurmayı planladıklarını ifade eden Güllüce, "Burada Karadeniz'in Odessa Limanı'ndan, Doğu Avrupa ülkelerinden gemiyle gelecek malların Asya'ya nakli yapılacak. O zaman Ardahan boğaz oluyor. Ardahan, Kars gibi illerimiz Asya'nın kapısı haline gelecek. Ardahan'a çok hızlı dönüşler olacağını, geri göç olacağını düşünüyorum. 2023 hedefi ile bugün sorun olan birçok konu konuşulmayacak" dedi.

Ülke olarak becerilerin daha da arttırılması gerektiğini vurgulayan Güllüce, Çıldır Gölü'nün başkalarının elinde olması halinde belki bugün oturmaya yer bulunamayacağını ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak her ilde çalışmalarının olduğunu anlatan Güllüce, özellikle deprem riskini azaltmaya yönelik çalışmalarının aralıksız sürdüğünü sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com