Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce Karadağ'da:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce Karadağda:
"Tabii ki sanayileşeceğiz, modernleşeceğiz ama çevreyi koruyacağız, bu dengeyi de koruyacağız’’

ULCİNY (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Tabiİ ki sanayileşeceğiz, modernleşeceğiz ama çevreyi koruyacağız, bu dengeyi de koruyacağız" dedi.

Bakan Güllüce, temaslarda bulunmak üzere geldiği Karadağ’da, tarihi Bar ve Ulciny kentlerini ziyaret etti.

Ulciny Belediye Başkanı Fatmir Gljeka tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katılan Güllüce, burada yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin sorunlarına ilişkin bir kitap kaleme aldığını hatırlatarak Türkiye’nin şehircilik ve modernleşme alanlarında önemli gelişmeler kaydettiğini ve bunu yaparken de çevreyi koruma hassasiyetine sahip olduğunu kaydetti.

Güllüce, Karadağ gibi denize kıyı ülkelerde hızlı yapılaşma talebinin bulunduğunu anlatarak "Bu güzelliklere dünya mirası olarak bakmak gerek. Tabİi ki sanayileşeceğiz, modernleşeceğiz ama çevreyi koruyacağız, bu dengeyi de koruyacağız" diye konuştu.

Planlama, şehircilik ve çevrecilik konusunda çok ciddi teknik ve uzmanlık altyapısına sahip olduklarının altını çizen Güllüce, Başkent Podgoritsa’da yaptığı görüşmelerde iki ülke arasındaki işbirliğini kapsayan bir protokolün hazırlanmasının da gündeme geldiğini ifade etti.

Ulciny Belediye Başkanı Fatmir Gljeka ise yaptığı konuşmada, şehrinin tarih ve kültürel mirasının korunması ve restore edilmesi konusunda sürekli destekte bulunan Türkiye’ye teşekkür etti. Gljeka, Türkiye’den aldıkları destekle başta Denizciler Camisi olmak üzere diğer birçok eserin geri kazanıldığını belirtti.

Bakan Güllüce, Cetinye ve Budva kentlerini ziyaret ettikten sonra, Osmanlı döneminde kurulan Bar kentinin eski çarşısı olan Stari Bar’i gezdi ve TİKA tarafından inşaatı yapılan ve açılışı mayıs ayında planlanan Bar İslam Kültür Merkezi’nde incelemelerde bulundu. 

Burada yerel yetkililer ve vatandaşlarla sohbet eden Güllüce’ye Türkiye’nin Podgoritsa Büyükelçisi Mehmet Niyazi Tanılır, Karadağ Meclis Başkanı Yardımcısı Sulyo Mustafiç ve diğer yetkililer eşlik etti.

Güllüce, Bar kentinin ardından Ulciny kentinde Alanya Müftülüğünün desteğiyle yeniden inşa edilen ve 2012 yılında açılışı yapılan Adriyatik kıyısındaki tarihi Denizciler Camisi'ni de ziyaret etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com