Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce,Karadağ'da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce,Karadağda
Podgoritsa’da, "Uluslararası Balkan Tarihi Araştırmaları Sempozyumu"nun açılışına katılan Güllüce:

PODGORİTSA (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "O kadar Osmanlıdır ki Balkanlar, Anadolu buna sitem eder" dedi.

Temaslarda bulunmak üzere Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da bulunan Güllüce, "Uluslararası Balkan Tarihi Araştırmaları Sempozyumu"nun açılışına katıldı.

Osmanlı medeniyetinin izlerinin Balkanlar'da günümüzde de görüldüğünü belirten Güllüce, "O kadar Osmanlıdır ki Balkanlar, Anadolu buna sitem eder" diye konuştu.

Güllüce, bölgedeki söz konusu izlerin sadece fiziksel olmadığına işaret ederek, toleranslı bir hayat tarzı ile başkalarına bakışın da Osmanlı'dan kaldığını vurguladı.

İstanbul’da duvar duvara bitişik bir cami ile kilisenin olduğuna değinen Güllüce, "Duvar ortaktır, bahçe de ortaktır. Bunu Batı’da hiçbir ülkede göremezsiniz. Karadağ Meşihat Başkanı’nın bu akşam burada konuşması, davet edilmesi de bir Osmanlı izi" ifadesini kullandı.

Lübnan asıllı bir Fransız yazarın İstanbul’da farklı dini önderlerin bir arada ramazan boyunca iftar yaptığı, cami ile kilisenin aynı duvar ve bahçeyi paylaştığı gibi örnekleri sıraladığı ve birçok Avrupa ülkesine, "Buradan medeniyet dersini alınız" önerisinde bulunduğunu aktaran Güllüce, Balkanlar'da, Türkiye’nin bazı bölgelerindekilerden daha fazla Osmanlı izi görmenin mümkün olduğunu söyledi.

Fatih Sultan Mehmed’in "Ahitnamesi"nin Bosna Hersek’in Foynitsa kentinde halen saklandığını anımsatan Bakan Güllüce, onun bir özgürlük ve insan hakları manifestosu olduğunu dile getirdi.

Karadağ Kalkınma ve Turizm Bakanı Branimir Gvozdenoviç de sempozyumun iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine katkı sağladığını ifade etti.

Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç ise Osmanlı mirasının Balkanlar tarihinin temellerinde bulunduğunu dile getirerek, "Osmanlı’nın Balkanlar’daki yüzy ılı, bölgenin rönesans dönemiydi" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Güllüce ve beraberindekiler, Osmanlı medeniyetinin hafızasını oluşturan arşivlerden oluşan serginin açılışını yaptı

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com