Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğüne Katı Atık Birliği ziyareti

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğüne Katı Atık Birliği ziyareti
Kütahya İli Yerel Yönetimler Katı Atık Bertaraf Tesisleri Yapma ve İşletme Birliğine Gediz, Simav, Şaphane ve Pazarlar ilçelerinin dahil edilmesi için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Kütahya İli Yerel Yönetimler Katı Atık Bertaraf Tesisleri Yapma ve İşletme Birliğine Gediz, Simav, Şaphane ve Pazarlar ilçelerinin dahil edilmesi için çalışma başlatıldığı bildirildi.
Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, Yerel Yönetimler Katı Atık Bertaraf Tesisleri Yapma ve İşletme Birliğinin genişletilmesi için Kütahya, Gediz, Simav, Pazarlar, Şaphane ve Eskigediz belediye başkanlarından bir heyet oluşturularak, Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğüne ziyaret düzenlendiğini söyledi.
Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı'yı makamında ziyaret eden heyetin, Kütahya İli Yerel Yönetimler Katı Atık Bertaraf Tesisleri Yapma ve İşletme Birliğine Gediz. Simav, Şaphane ve Pazarlar ilçelerinin dahil edilmesi konusunda görüşmeler yaptığını belirten Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün yazıları ile Katı Atık yönetimi hizmetlerinin kaliteli ve sürdürülebilir bir maliyetle planlanıp yürütülebilmesi için bölgesel katı atık yönetim tesislerinin hizmet vereceği Atık Yönetim Birlikleri veya atık havzalarının 50-60 kilometrelik taşıma mesafelerinde ve olabildiğince fazla nüfusa hizmet vermek üzere oluşturulmasının hedeflendiği Kütahya İli genelinde yapılan çalışmalar doğrultusunda Simav, Gediz, Şaphane ve Pazarlar Belediyelerinin ayrı bir birlik oluşturulması bu kapsamda belirlenen birlik yapılarının oluşturulması çalışmalarına ivedilikle başlanması gerektiğinin bildirilmesi konularında bilgi alışverişi yapıldığını ifade etti.
Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, 'Bu yazıya istinaden Simav, Gediz, Şaphane ve Pazarlar Belediyelerinin katılımıyla oluşturulacak yeni birlik için İl Çevre ve Orman Müdürlüğünün de katkılarıyla çalışmalar başlatılmış her belediye meclisinde birlik tüzüğü kabul edilmiş her belediyede birlik kuruluşuna yönelik toplantılar yapıldığı, Ancak; Çevre Tesislerinin (Atık Bertaraf, Atıktan Enerji Elde Etme vb.) optimum kapasite ve verimde çalıştırılabilmeleri için atık miktarları ve karakterizasyonu belli bir büyüklükte olması gerekmektedir. Optimum kapasiteyi yakalayabilmek için önce Kütahya İli tamamının atıklarının, daha sonra Eskişehir-Odunpazarı Belediyesi, Uşak gibi yakın illerimizin atıklarının da değerlendirilmesinin planlanmaktadır. Bu bağlamda öncelikle KÜKAB (Kütahya İli Yerel Yönetimler Katı Atık Bertaraf Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği) ne üye olmayan Gediz, Simav, Şaphane ve Pazarlar ilçelerimizin Birliğimize dahil edilmesi için Çevre ve Orman Bakanlığından uygun görüş alınmak üzere ziyaret gerçekleştirilmiştir' dedi.
Ziyarete, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Gediz Belediye Başkanı Dr. Mehmed Ali Saraoğlu, Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, Şaphane Belediye Başkanı Ramazan Yeşildeniz, Pazarlar Belediye Başkanı Ahmet Torun ve Eskigediz Belediye Başkanı Feridun Altıntop katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com