Ceylan'a Bulgaristan'dan ödül

Ceylan'a Bulgaristan'dan ödül
"16. Sofia Film Fest" festivaline "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmi ile katılan Ceylan, Sofya Belediyesi Ödülü kazandı.

Ünlü sinema yönetmeni Nuri Bilge Ceylan, Bulgaristan'da süren "16. Sofia Film Fest" festivalinde bir ödüle daha layık görüldü. Festivale "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmi ile katılan Ceylan, Sofya Belediyesi Ödülü kazandı.

Festival programında yer alan filmi büyük ilgi gören Ceylan, filmde rol alan oyuncu Ercan Kesal ile birlikte düzenlenen basın toplantısında film yapımında benimsediği çalışma tarzı konusunda bilgi verdi.

"Filmlerimde izleyicileri daha yavaş tempoda yaşamaya davet etmeye çalışıyorum" diyen Ceylan, "Gerçek hayatın tempolu ritmi yüzünden bazı gerçekleri göremeye biliriz. Ekranda tempoyu düşürerek başka bir realiteyi elde etmeye çalıştım. Bu film bazı izleyicilere sıkıntılı gelebilir, ancak sıkıntı da yaşamın bir parçasıdır" ifadesini kullandı.

Her senaryonun yazılmasının güçlükle başladığını itiraf eden Ceylan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Senaryolarımı nasıl yazmaya başladığımı ben de bilmiyorum. Her seferinde işin başındayken, umutsuz olurum. Hiç bir şey çıkmayacağını düşünüyorum, adeta ne yaptığımı bilmiyorum. Ancak sonunda birden bire karşıma hazır senaryo çıkar. Çünkü tamamen içgüdülerime dayalı çalışırım. O ana kadar bildiğim her şeyi bir yana bırakıp, olayların kendi akışına bırakıyorum."

Balkan veya Türk sineması bağlamında sınıflandırılabilecek yönetmenlerden olmadığını söyleyen Ceylan, "tüm insanların birbirinden farklı olduklarını düşünerek, her bir insanda onu diğerlerinden farklı kılan özelliklerini bulmaya çalıştığını" kaydetti.

"Yaşamı anlamsız olduğunu" düşündüğünü dile getiren Ceylan, "Sanat yoluyla yaşamın anlamını aramaya, hatta vermeye çalışıyorum. Ve böylece hayatta kalabiliyorum" ifadelerini kullandı.

Dizi film de çeken bir çok yönetmenden farklı olarak kendisinin dizi film çekmeye niyeti olmadığını kaydeden Ceylan, şunları söyledi:

"Ahlaki açıdan dizi film çekilmesinde sorun görmüyorum. Bir çok film yönetmeni dizi de yapmıştır. Ancak benim çekebileceğim diziyi bir kere kimse izlemez. Demek ki çok para kaybederim. Türkiye'de bir haftada 90 dakikalık dizi bölümü çekilirken, ben o bölümü bir yılda çekerim. Dolayısıyla bu görev bana göre değil."

Nuri Bilge Ceylan, Türk basınına yaptığı açıklamada da Balkanlar'daki insanların ruhunu sevdiğini söyledi. Ceylan, "Benim melankolik yapıma daha yakın bir ruh yapısı bu. Buralarda insanların okuma alışkanlıkları çok daha fazla. Alışık olmadığımız bir genel altyapı var" diye konuştu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com