Ceylanpınar'a dayatılan AKP'li kim?

Ceylanpınar'a dayatılan AKP'li kim?
AKP'nin Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde şaibeli bir şekilde seçtirdiği belediye başkanı Menderes Atilla, geçen yıl çetelerle poz verirken görüntülenmişti

AKP'nin Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde şaibeli bir şekilde seçtirdiği belediye başkanı Menderes Atilla, geçen yıl çetelerle poz verirken görüntülenmişti. AKP iktidarının Suriye'ye yönelik müdahale senaryoları oluşturduğu bir dönemde Atilla'yı dayatması Ceylanpınar'da endişeleri ve gerginliği arttırdı. 

Ceylanpınar, Batı Kürdistan'daki Serêkaniyê'ye ile olan sınırda bulunuyor. Aradan sadece bir tren yolu ile ayrılan Ceylanpınar, Kürtler tarafından "Serêkaniya Serxet" olarak kabul ediliyor.
CHP'li Sezgin Tanrıkulu da twitter hesabından bir paylaşımla Ceylanpınar'a dikkat çekti. İşte o tweet:

ceylanpinar.jpg

Burası, AKP rejimi tarafından 2011'den bu yana Suriye'deki savaş nedeniyle çetelere üs olarak sunuldu. Çetelerin sınır hattındaki faaliyetleri ile Türkiye tarafından barınma imkanları sunulması, finansman ve askeri destek sağlanması defalarca belgeler, itiraflar, tanıklıklar ve görüntülerle ortaya konuldu.

ceylanpinar-1.jpg

Batı Kürdistan'ın askeri gücü YPG'nin 16 Temmuz 2013'te El Kaide çetelerini Serêkaniyê'den tamamen çıkararak sınır kapısının denetimine ele geçirmesi ardından, AKP rejimi bu kirli faaliyetlerinin bir kısmını başka sınırlara taşımak zorunda kalmıştı.

Kürtlere yönelik saldırıların en yoğun olduğu sıralarda AKP adayı Menderes Atilla, çete üyeleri ile poz veriyordu. Ağustos 2013'te yayınlanan fotoğraflar, BDP eski Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan tarafından sunulmuştu. Arslan, "Bu bir suç halidir. Bunlar otellerde, polis evlerinde ağırlandılar. O zamanlar PYD ile çatışma henüz yoktu. Ama halen sınırdan geçirilip bir yerlerde besleniyor, korunuyor" demişti.

Sosyal ağ üzerinde de paylaşılan fotoğraflardan birinde AKP’li vekillerin çetecilerle yan yana oldukları görülüyordu. AKP Urfa Milletvekilleri Seydi Eyupoğlu ve Abdulkerim Gök, AKP’li Menderes Atilla ve çete lideri Nawaf El Beşir aynı karedeydi. Bir büroda çekilen fotoğrafta Nawaf El Beşir, Eyyüpoğlu ile Atilla arasında duruyordu. İkinci bir fotoğrafta AKP adayı Menderes Atilla ve Ceylanpınar AKP ilçe yöneticiler, Nusracılarla görüşürken görülüyordu.

 ba9e21061419411f907a71a6270b2ef5_akp-al-qaida-nawaf-al-bechir.jpg

Nawaf El Beşir, Kasım 2012’den Serêkaniyê’ye yönelik başlatılan saldırıların temel aktörlerinden biriydi. Aynı zamanda Deyr Ezzor bölgesindeki önde gelen Bakkara aşiretinin lideri olan Nawaf el-Beşir, iddialara göre 2012 yılı içerisinde Serêkaniyê’ye saldırı planını oluşturulduğu MİT görevlileri ve Türk subaylarının katıldığı bir toplantıda yer almıştı. Bu plan için Türk devletinin 2 milyon dolar bütçe ayırdığı belirtilmişti.

Kasım 2012'de Serêkaniyê’ye saldırıdan üç gün önce, yani 18 Kasım’da Nawaf El Beşir’in El Kaide bağlantılı Guraba El Şam ve El Nusra Cephesi liderleriyle görüştüğü ortaya çıkmıştı. Görüşmenin konusu, Kürt köylerinin boşaltılması, Kürtlere ait bayrakların indirilmesi ve Kürt Yüksek Konseyi’nin “eve dönüş” çağrısının yaşam bulmasını engellemekti.

abec9872e359ea81de25005bf11cc405_akp-al-qaida.jpg

23 Aralık 2012’de Nawaf El Beşir’in de aralarında oluğu yaklaşık 70 aşiret lideri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanı Urfa’daki Araplar Yardımlaşma ve Kültür Derneği'nin (ARAPDER) ev sahipliğinde Harran Otel'de bir araya gelmişlerdi. (SBK)

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com