Ceylanpınar'da son durum

Ceylanpınar'da son durum
Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin birkaç yüz metre uzağında bulunan Suriye'nin Haseki kentine bağlı Resulayn ilçesinde ordu birlikleri ile muhalifler arasında dün başlayan şiddetli çatışmalar devam ediyor. Okulların yeniden tatil edildiği ve güvenlik ö
İç karışıklığın yaşandığı Suriye'de, Özgür Suriye Ordusu mensubu muhalif güçler, dün sabaha karşı Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Resulayn ilçesini ele geçirmek için ordu birlikleri ile çatışmaya girdi. Ordu birliklerinin karşılık vermesiyle çatışmalar şiddetlenirken, en büyük korkuyu sınırın Türkiye tarafında bulunan Ceylanpınarlı vatandaşlar yaşadı. Okulların tatil edildiği ve vatandaşların sınıra yaklaşmamaları konusunda uyarıların yapıldığı ilçede, Suriye yönünden gelen şarapnel parçalarının isabet ettiği 3 vatandaş yaralandı, birçok ev ve işyerinde hasar oluştu.
 
Çatışmalar şiddetleniyor
 
Resulayn'da muhalifler ile ordu birlikleri arasında dün sabah başlayan çatışmalar gece boyu devam etti. Ceylanpınar'da tedirginliğe yol açan çatışmaların şiddeti sabah saatlerinden itibaren artarak devam etti. Silah seslerinin susmadığı ilçede, bugün yaşanan çatışmalarda düne göre daha fazla patlama sesleri duyulmaya başladı.
 
Yaralılar gelmeye devam ediyor
 
Şiddetli çatışmaların halen devam ettiği Resulayn'da yaralanan muhalifler ve ordu askerleri, sınırdan geçirilerek getirildikleri Ceylanpınar'da tedavi ediliyor. Durumu ağır olan yaralılar ise ilk müdahalelerinin ardından Şanlıurfa ve Mardin'deki hastanelere sevk edildi.
 
2'inci ordu komutanı Ceylanpınar'da
 
Zaman zaman şarapnel parçalarının isabet ettiği Ceylanpınar ilçesindeki askeri hareketlilik de sürüyor. Şanlıurfa'da bulunan 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan bölgeye sevk edilen obüs ve zırhlı araçlar, sıfır noktasına yerleştirilerek Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı hazır bekletiliyor. Öte yandan yaşanan gelişmelerin ardından 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde olduğu ilçeye gelerek sınır birliklerini denetledi. Geceyi Şanlıurfa'da geçiren Org. Mendi, bölgedeki gelişmeleri izlemeye devam edeceği bildirildi.
 
Çok sayıda ev boşaldı
 
Sınır ötesinde yaşanan çatışmalardan seken kurşunlar ve şarapnel parçalarının yaralanmalara yol açması ve güvenlik güçlerinin uyarısının ardından sınır hattında yaşayan vatandaşlar evlerini boşalttı. Tedirgin anların yaşandığı ilçede çok sayıda vatandaş sınır hattındaki evlerini boşaltıp, geçici olarak ilçe merkezindeki veya farklı bölgelerdeki yakınlarının yanına yerleşti.
 
Eğitime yine ara
 
Şiddetli çatışmaların başlamasıyla okulların tatil edildiği Ceylanpınar'da eğitime bugün de ara verildi. Yetkililer, ilçe merkezi ve bağlı tüm köylerde tatil edilen okulların açılmasının, Resulayn'daki çatışmaların durumuna göre belirleneceğini kaydetti.
 
Kaçış sürüyor
 
Ülkelerindeki şiddetten kaçan Suriyeliler ise, yanlarına alabildikleri eşyalarla birlikte sınırı aşıp Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. Sınırda karşılanan Suriyeliler, işlemleri yapıldıktan sonra çadır kentlere yerleştiriliyor. Dün başlayan çatışmalardan bu yana Suriye'den Ceylanpınar'a gelenlerin sayısının 5 bini geçtiği bildirildi.
 
Valilik: En üst düzeyde tedbir alındı
 
Yaşanan gelişmelere ilişkin Şanlıurfa Valiliği'nden de yazılı bir açıklama yapıldı. Suriye'de devam eden çatışmalarda Ceylanpınarlı vatandaşların etkilenmemesi için en üst düzeyde tedbirler alındığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Suriye Arap Cumhuriyeti Haseki kentine bağlı Resulayn ilçesinde yaşanan iç çatışmalar ilimiz sınır hattında bulunan Ceylanpınar ilçemizden takip edilmektedir. Yaşanan bu olumsuz süreçten vatandaşlarımızın etkilenmemesi için devletimiz tüm kurum ve kuruluşları ile gerekli tedbirleri en üst düzeyde almaktadır. Ayrıca alınan tedbirler çerçevesinde, sınır hattında yaşayan vatandaşlarımızın da gerekli hassasiyeti göstermeleri önem arz etmektedir."
 
Öte yandan İspanya'da bulunan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç'in de çatışmalar üzerine programını yarıda kestiği ve dün gece kente döndüğü bildirildi. (EAK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com