Çeyrek altın uçuşta piyasalar tepetaklak!

Çeyrek altın uçuşta piyasalar tepetaklak!
İSTANBUL - Piyasalardaki gerilim 'güvenli liman' olarak görülen altını ateşledi...

Altının ons fiyatı ABD'nin notunun düşürülmesinin ardından yatırımcıların riskli varlıklardan çıkmalarıyla 1715 doların üzerine çıkarak rekorunu yeniledi.

ABD ve Avrupa'ya yönelik endişeler yatırımcıları altına yöneltti.

Altının ons fiyatındaki rekor iç piyasaki fiyatları da etkiledi.

Cumhuriyet altını 640, çeyrek altın 155, gram altın ise 96 liradan satılıyor.

PİYASALAR TEPETAKLAK OLDU

ABD'nin kredi notunun ilk kez kırılması sonrasında piyasalarda düşüşler görülüyor.

Asya borsaları küresel yetkililerin yatırımcı güvenindeki çöküşü engelleme çabalarına rağmen geriledi.

Japonya'da Tokyo Borsası'nın temel göstergesi Nikkei 225 Endeksi haftanın ilk işlem gününde yüzde 2.18 (202.32 puan) azalarak 9 bin 97 puandan kapandı.

Asya'da ayrıca Çin'de Şanghay Borsası'nda SE Composite Endeksi yüzde 3.38 ve SE Endeksi yüzde 3.38, Tayland Borsası yüzde 2.89, Hindistan Borsası yüzde 2.63, Avustralya Borsası yüzde 2.69, Singapur Borsası yüzde 4.60, Güney Kore Borsası yüzde 4.06, Endonezya Borsası yüzde 4.99, Hong Kong Borsası yüzde 3.76 ve Tayvan Borsası yüzde 3.82 değer kaybetti.

ABD vadeli hisse senedi piyasalarında da yüzde 2'nin üzerinde düşüş yaşanıyor.

Avrupa borsaları endeks vadeli işlemleri ABD'nin kredi notunun Standard & Poor's tarafından indirilmesinin ardından açılışta sert kayıplara işaret ediyor.

Borsalardaki düşüşlerde ABD ekonomisine yönelik resesyon endişeleriyle ABD'nin kredi notunun düşürülmesi ve Avrupa ülkeleriyle ilgili endişeler etkili oldu.

G7 ülkelerinden yetkililer yaptıkları açıklamada piyasalarda istikrarın sağlanması için gereken bütün girişimlerde bulunulacağını belirttiler.

ABD borsaları volatilitenin yüksek olduğu cuma günkü seans ile iki yıldan uzun sürenin en kötü haftasını geride bıraktı. İşlem hacminin bir yıldan uzun bir zamandır görülen en yüksek seviyeye ulaştığı haftanın son gününde, 15.9 milyar ile günlük ortalamanın iki katından fazla miktarda hisse senedi el değiştirdi.

ABD borsalarında geçen hafta gelen yoğun satışlar ekonomideki zayıf büyümenin yaratığı umutsuzluğu ve politikacıların Avrupa ile ABD'deki yüksek kamu borçlarına ilişkin endişeleri yatıştırmadaki başarısızlıklarını yansıttı. Wall Street'in korku göstergesi CBOE Volatilite endeksi 39.25'e kadar yükseldi.

DOLAR 1,75'İN ÜZERİNDE

Döviz piyasasında yükseliş görülüyor. Geçen haftayı 1,73-1,74 düzeyinde tamamlayan dolar bankalararası piyasada güne 1,75'in üzerinde başladı. Dolar 1,7560'a kadar yükseldi.

PETROL 2 DOLAR GERİLEDİ

Ham petrol fiyatları kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin ABD'nin notunu düşürmesinin ardından artan talepteki görünüme dair endişelerle varil başına 2 dolardan fazla değer kaybetti. Brent petrolü 106 dolara, ABD ham petrolü 83 dolara geriledi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com