Cezaevi rapora domates girdi, kötü muamele giremedi

Cezaevi rapora domates girdi, kötü muamele giremedi
Alt Komisyon raporuna göre cezaevlerindeki sorunlar: Aşırı kalabalık, sigara içenle içmeyenin aynı koğuşta kalması, 24 saat ses-görüntü kaydı ve yemeğe bütün bütün atılan domatesler....

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan cezaevlerine ilişkin alt komisyon, Ankara 1 No’lu L Tipi, Ankara Kadın Kapalı Cezaevi, Konya E Tipi Kapalı Cezaevi, Gaziantep E Tipi ve H Tipi Kapalı Cezaevleri ile Gaziantep 5. Zırhlı Tugay 3. Sınıf Askeri Ceza ve Tutukevi’nde yaptığı incelemeler sonunda hazırladığı raporları tartışmalar ve CHP’nin şerhi eşliğinde kabul etti. Başkan AKP’li Murat Yıldırım, ‘kötü muamele ve işkence izlenimi edinmediklerini, ancak fiziki koşulların kötü olduğunu’ belirtti. CHP’li Malik Ecder Özdemir ise cezaevinde görüştükleri Hopa protestosu tutuklusu 4 öğrenciye rağmen “Rapora, ‘kötü muamelesi yoktur’ diye yazılması ayıptır” dedi, rapora şerh koydu.

24 saat kayda komisyon da dayanamadı
Alt Komisyon, Konya, Ankara ve Gaziantep’teki askeri ve sivil cezaevindeki incelemelerinde şu tespitlerde bulundu:

‘İYİ’ BİR ÖRNEK
Ankara 1 numaralı L Tipi Cezaevi ve Ankara Kadın Kapalı Cezaevinde insanca yaşam ve onuruna aykırı bir tutum tespit edilmedi. Her iki cezaevinde de ‘kapasitenin çok üzerine çıkılmaması’ memnuniyet verici. Konya E tipi Kapalı Cezaevi’nde Avrupa Konseyi İşkencenin ve İnsanlık Dışı Ceza veya Muamelenin Önlenmesi Komitesi’nin geçen yılki raporunda yer verdiği ‘kötü muamele’ iddiaları hükümlü ve tutuklularca doğrulanmadı. Ancak 700 kişilik cezaevinde 1081 mahkûmun barınması soruna yol açıyor.

SİGARALI KOĞUŞ
Gaziantep E Tipi ve H tipi cezaevlerinde kötü muamele tespit edilmedi. Kadınların kaldığı koğuşta yapılan incelemede soğuk ve rutubet dikkat çekti. Bazı mahkûmların pasif içici haline geldiğini belirleyen komisyon, ilerde koğuşların sigara içilen-içilmeyen diye ayrılması olumlu.

24 SAAT KAYIT VE IŞIK
Gaziantep’te 5. Zırhlı Tugay 3. Sınıf Askeri Ceza ve Tutukevi’nde, tüm koğuşlarda ve 7 gün 24 saat florasan lamba yandığı, görüntü ve ses kaydı yapıldığı tespit edildi. Alt komisyon üyeleri dahi bulundukları kısa süre içerisinde sürekli gözetim altında bulunulduğu hissini veren bu ortamdan son derece rahatsız oldu.

DOMATES ŞİKÂYETİ
Yemeklerin yapımında gerekli özenin gösterilmemesi (domateslerin yemeklere tüm olarak atılması gibi) şikâyet konusu oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com