Cezaevi şehri!

Cezaevi şehri!
İHD raporuna göre; Türkiye'de 138 bin 16 kişi cezaevlerinde yatıyor.

İnsan Hakları  Derneği’nin (İHD) raporu Türkiye’deki cezaevlerinin durumunu gözler önüne serdi. Rapora göre 138 bin 16 kişi cezaevlerinde yatıyor. Bu rakam Düzce,Zonguldak, Kırşehir gibi bir çok il nüfusunu geride bırakıyor.

İHD Diyarbakır Şubesi tarafından hazırlanan 2012 yılı Cezaevleri Raporu açıklandı. Raporda, Adalet Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 138 bin 16 kişinin cezaevlerinde yattığı belirtildi.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Türkiye cezaevlerinde ciddi sıkıntıların yaşandığını, birçok alanda kendilerine ihlal başvuruları geldiğini söyledi.

Raporda Adalet Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de tutuklu ve hükümlü sayılarına da yer verildi. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 28 Ocak itibariyle yayınladığı dağılım cetveline göre Türkiye’de 12-17 yaş arasında 2003 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Rapora göre Türkiye’de bulunan 4 bin 959'u kadın olmak üzere toplam 138 bin 16 tutuklu ve hükümlü cezaevlerinde yatıyor. Raporda cezaevlerinde yatan 2'si kadın olmak üzere 109 kişinin ise 80 yaşın üzerinde olduğu belirtildi. Raporda cezaevlerinde yoğunlukta bulunan kişilerin yaş aralığının ise 21-39 olduğu belirtildi. Adalet Bakanlığı verilerine göre bu yaş grubundan Türkiye’de 87 bin 127 kişinin cezaevlerinde yattığı belirtildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com