Cezaevinde "şiirle terapi"

Cezaevinde şiirle terapi
Türkiye'de ilk kez Adana'daki Kürkçüler Cezaevi'nde uygulanan yöntemle mahkumlara kişisel gelişim teknikleri şiirsel dille anlatıldı

ADANA (AA) - ENSAR ÖZDEMİR - Türkiye'de ilk defa uygulanan "şiirle terapi" yöntemiyle Kürkçüler Cezaevi'ndeki mahkumlara şiirsel dille kişisel gelişim teknikleri anlatıldı.

Adana Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevinde 2 bin 800 tutuklu ve hükümlüye yüz yüze terapi uygulayan ve aynı zamanda projenin sahibi olan yazar Burak Ballı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uygulamayı Türkiye'deki 340 cezaevinde gerçekleştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Kişisel gelişim alanındaki şiirlerini tasavvufla birleştirerek mahkumlarla 1,5 saat geçirdiğini anlatan Ballı, üzerinde bir yıl çalıştığı projenin Adana Cumhuriyet Başsavcılığının desteğiyle Adalet Bakanlığınca onaylanarak pilot bölge olarak Adana'da uygulandığını belirtti.

Terapi uygulamasının ilk gerçekleştirildiği Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevinde çok güzel tepkiler aldığını dile getiren Ballı, şöyle konuştu:

"2003 verilerine göre Türkiye'de 370 cezaevi bulunuyor. Bunların 340'ı kapalı cezaevi. Buradaki mahkumların umut kazanması adına şiir terapi programı uygulandı. Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığım projede suçluluk oranının yüzde 80'inin uyuşturucudan olduğunu tespit ettim. Üzerinde çalıştığım terapi uygulamasının benzeri ABD'de ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde uygulanmış. Türkiye'de de bazı huzurevlerinde yapıldığını gördük. Bu konuda hazırladığım projemi cezaevi savcısıyla paylaştım. Kendisi çok beğendi ve yazışmalara başlandı. Kısa sürede bakanlıktan da onay çıkınca pilot bölge olarak Adana'da uygulanmasına karar verildi."

Terapi programının özünün, kitabında yer alan kişisel gelişim şiirlerinin tasavvufla birleştirilerek şiirsel anlatım yapılması olduğunu ifade eden Ballı, şöyle devam etti:

"Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevindeki program yaklaşık 1,5 saat sürdü. 2 bin 800 tutuklu ve hükümlüyle gerçekleştirdiğim terapi programının ardından katılımcılar boynuma sarıldı. Bundan sonraki yaşamlarında da kendilerine yardım etmemiz talebinde bulundular. Amacımız toplumda birey olabilmek için hiçbir şeye geç kalınmadığını anlatmak ve bunu en etkili şekilde izah etmekti."

Ballı, Türkiye Gençlik Konfederasyonu'nun desteğiyle hayata geçirilen projede, konfederasyonun Akdeniz Bölge Başkanı Hasan Özal, Adana Başkanı Nazlı Yakıcı ve proje koordinatörü Tuğba Başaran'ın büyük emeklerinin bulunduğunu kaydetti.

Ballı, terapi programının Gaziantep'te devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com