Cezaevinde zorunlu din eğitimi

Cezaevinde zorunlu din eğitimi
Kısa bir süre önce Ünye M Tipi Cezaevinden tahliye olan bir hükümlü cezaevinde zorunlu din eğitimine tabii tutulduklarını iddia etti.

Tahliye olan hükümlü "Cezaevine dışarıdan imamlar getiriliyor ve Kur’an’daki surelerin içeriği anlatılıyor. Dini eğitimlere katılmak istemeyenler ise ilginç bir tehditle karşılaşıyor: “Katılmazsanız, denetimli serbestlik yasasından faydalanamazsınız” Hükümlüler de belirli birtakım şartları olan ‘Denetimli serbestlik yasasından faydalanmak için’ eğitime istemeyerek de olsa giriyor. Üstelik din eğitimi bittikten sonra da katılan tutuklulardan imza alınıyor. Hükümlüler bu uygulamaya tepkili olmalarına rağmen seslerini dışarı duyuramıyor çünkü haftalık yaptıkları telefon görüşmeleri dinleniyor ve kayıt altına alınıyor" dedi.

CEZAEVİ MÜDÜRÜ YALANLADI

Ünye M Tipi Açık Cezaevi Müdürü, zorunlu din eğitimini yalanladı ancak cezaevine imamların konferans verdiğini söyledi.Cezaevi Müdürü, “Mevzuatımız gereği hükümlülere yönelik bu tür faaliyetlerimiz var. Cezaevinde görevlendirilen vaiz tarafından konferans veriliyor” dedi.

Cezaevi Müdürü, uygulamayı ‘konferans’ olarak sınırlandırsa da cezaevinin İnternet sitesinde hükümlülere din eğitimi verildiği belirtiliyor. (MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com