Cezaevine övgüler de düzüldü...

Cezaevine övgüler de düzüldü...
Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Başkanı Atilla Sertel, Adalet Bakanlığı’nın daveti ile Silivri Cezaevi’ni ziyaret eden köşe yazarlarının yazılarını eleştirerek, gazetecilerin, cezaevlerindeki meslektaşlarının sıkıntılarını aktarmadığını savundu.

Sertel cezaevlerine övgülerin dizildiğini kaydederken “Yazılan her satır sizin çoluk çocuğunuza bırakacağınız onur ya da utanç olacaktır. Bakanın gözüyle değil vicdanınızın gözüyle Silivri’ye, Cezaevi’ne, orada çile çeken insanlara bakınız” dedi.

Platform Başkanı Atilla Sertel, Adalet Bakanlığı’nın daveti üzerine, 11 Mayıs Cuma günü 12 gazeteci-köşe yazarının Silivri Cezaevi İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ne gerçekleştirdiği inceleme ziyaretiyle ilgili bir açıklama yaptı. Ziyaretten önce, meslek örgütlerinin başkanlarının ve onların önereceği gazetecilerin de bu ziyarete eşlik etmesi yönündeki taleplerini anımsatan Sertel, “Cezaevinde yıllardır çile çeken meslektaşlarımızla görüşmeleri ve sorunların onların ağzından dile getirilmesini önermiştik” dedi. Bu taleplerinin yerine gelmediğini kaydeden Sertel şöyle devam etti:

“Cezaevinde turistik bir gezi gerçekleştirildi. Duvarlar, demir parmaklıklar, yataklar, yemekler, kullanılmayan ve kullandırılmayan spor sahaları, bilgisayar odaları gezildi.

Duvara baktınız, insanı göremediniz. Masaları, sandalyeleri gördünüz üzerinde oturan yoktu. Yemekleri tattınız, lezzetli buldunuz, ‘Daha ne istiyorlar, bulmuş ta bunuyorlar’ tavrı içinde yazılar kaleme aldınız. Düne kadar bir gazetecinin cezaevini allayıp, pullayacak bir yazı kaleme alacağını asla düşünemezdik. Hayaldi, gerçek oldu. Gazeteci arkadaşlarınızla yüz yüze gelmek konusunda ısrarcı olmalıydınız. Yapmadınız! Size gösterilen kısmıyla, bakanla birlikte cezaevine baktınız. Bizler arkadaşlarımızla açık görüşlerde oturuyor, dertleşiyoruz.

Onların bir an önce özgür kalması dileğiyle ve biz evimize giderken onların hücrelerine dönüşünün üzüntüsüyle yaşıyoruz. Şunu unutmayın ki; yazılan her satır sizin çoluk çocuğunuza bırakacağınız onur ya da utanç olacaktır. Bakanın gözüyle değil vicdanınızın gözüyle Silivri’ye, Cezaevi’ne, orada çile çeken insanlara bakınız. Sayın Bakan’a bir kez daha sesleniyoruz: Yine sizinle birlikte Silivri Cezaevi’ne gidelim ama bu kez gazeteci arkadaşlarımızın yattıkları hücrelerde onları da dinleyerek gerçekleri görelim. Bu gazetecilerin de kamuoyunun da beklentisidir.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com