Cezaevlerinde her hafta 5 kişi ölüyor

Cezaevlerinde her hafta 5 kişi ölüyor
Tahliye bekleyen ağır hastalar tek tek ölüyor

Cezaevlerindeki ağır hasta olan mahkumlar tahliye edilmedikleri süre içinde ölüyor. Elleri tutumayan, yürüyemeyen, yemek yiyemeyen 330 ağır hasta tahliye bekliyor.

İHD Cezaevleri Komisyonu’nun Eylül 2013 tarihli açıklamasına göre hapishanelerde, kendilerinin tespit ettiği, 154’ü ağır durumda 526 hasta var. CİSST (Ceza İnfaz Sistemi’nde Sivil Toplum Derneği)’in Adalet Bakanlığı verilerine göre, cezaevlerinde kendine bakamayacak durumda olan ağır hasta sayısı 330. Şubat 2013’te kanuna ‘ağır hastalık veya sakatlık nedeniyle cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyen ve toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı değerlendirilen mahkûmun cezasının iyileşinceye kadar geri bırakılacağı’ hükmü eklendikten sonra Mayıs 2013’e kadar 460 tutuklu ve hükümlü tahliye talebiyle başvuru yaptı. Sadece 43’ünün cezasının infazı geri bırakıldı. 417 kişinin talebi de reddedildi. 14 kişi ise adli tıptan rapor beklerken cezaevinde hayatını kaybetti.

Ağır hasta olan mahkumlar ve yakınları kendilerine bakamayacak halde olan mahkumlar için bir çözüm geliştirilmesi ve insanların hapishanede ölmemesi için birşeyler yapılmasını istiyor. 29 yaşındaki müebbet hapis mahkumu Hasan Kaçar Ankilozan spondilit rahatsızlığıyla başa çıkmaya çalışıyor.

Yanlış tedavi kurbanı olduğu iddia edilen Kaçar yürüyemiyor, ellerini çok az hareket ettirebiliyor, boynunu çeviremiyor ve kaburgaları iç organlarına baskı yapıyor. Ayrıca bağırsaklarından da rahatsız. Safrakesesinde de ciddi sorunlarvar. Yemek yiyemediği için çorba ve meyveyle besleniyor. Kaçar bu halde cezaevinde. Beş ay önce adli tıp gözetiminden geçmesi için hasta mahpuslar için düzenlenen Metris R Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Ancak aradan geçen sürede adım atılmadı. Kaçar cezaevinde tedavi süreci aksayan, yavaş ilerleyen rapor ve adli tıp süreci nedeniyle mağdur hastalardan sadece biri. Cezaevlerinde ağır hasta ve kendine bakamayacak durumda olan 330 kişi var. 2012 yılında ise 260 kişi cezaevinde öldü. Ailesi ve Ceza İnfaz Sistemi’nde Sivil Toplum Derneği (CİSST), çözüm istiyor. CİSTT, “Türkiye hapishanelerinden her hafta 5 tabut çıkıyor” diyor.  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com