Cezaevlerinden tahliyeler başladı

Cezaevlerinden tahliyeler başladı
15 bin hükümlü ve yaklaşık 400 ağır hasta olan mahkumları ilgilendiren tahliye işlemleri bugün başladı.

Düzenleme kapsamında Metris Cezaevi’ndeki mahkumların bir kısmı bugün tahliye oldu. Ağır hasta olan mahkumlar cezaevine ait ambulans araçlarıyla tahliye işlemlerinin ardından evlerine bırakıldı. Bazı mahkumlar ise özel araçlarıyla cezaevinden ayrıldı. 3 yıldır mahkum olduğunu ve bugün düzenleme kapsamında tahliye olduğunu söyleyen Avni Sarı, sevinç gözyaşı döktü. Cezaevinden çıktığı sırada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sarı, “3 yıldır felç olarak cezaevinde yatıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nden Allah razı olsun. Tahliye haberini duyunca en çok 3. sınıfa giden kızıma kavuşacağım için çok mutlu oldum. Dünyalar bizim oldu. İçerdekileri de Allah kurtarsın” dedi.

“AİLEMİN TAHLİYE OLDUĞUMDAN HABERİ YOK”

Düzenlemeden faydalanan bir başka mahkum ise, “Evime kavuşuyorum. 5 yıldır cezaevindeyim. Tahliye haberini duyunca dünyalar benim oldu. Evdekilerin tahliye olduğumdan haberleri yok. Onlar için sürpriz olacak” diye konuştu.

Söz konusu düzenleme kapsamında Metris Cezaevi’nde bugün 13 mahkumun tahliye edildiği, Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek rapor doğrultusunda tahliyelerin yarın da devam edeceği öğrenildi.

SİVAS’TA CEZAEVİNDEN TAHLİYELER BAŞLADI

Denetimli Serbestlik ile ilgili yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan tahliyeler başladı. Yasayla birlikte Sivas’ta 140'ı erkek 81'i kadın olmak üzere toplam 221 hükümlü tahliye olacak.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında Türkiye genelindeki mahkumlar tahliye edilmeye başlandı. Açık Cezaevi’nde cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, 1 yıl ve daha az süre cezası kalan iyi halli hükümlüler Sivas’ta da öğlenden sonra işlemlerinin tamamlanmasının ardından Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan tahliye edilmeye başlandı. Tahliye olmanın mutluluğunu yaşayan hükümlüler cezaevi nizamiyesinden dışarı adım atar atmaz, yakınları ile özgürlüğe kavuşmanın mutluluklarını paylaştı. Bazı mahkum yakınları ise tahliye haberinin üzerine saatler öncesinden Açık Ceza İnfaz kurumu önüne gelerek bekledi. Cezaevinden 3 yaşındaki kızı Eylül ile birlikte tahliye olan kadın mahkumlardan Sibel Gül, “İçeride bulunan mahkum arkadaşlarımız var. İnşallah kısa sürede onlar da çıkar. Başbakana çok teşekkür ediyorum. Şu anda mutluluktan şoktayım. Bekliyordum böyle bir tahliye ama işin doğrusu ümidimizi kesmiştik” dedi.

Çeşitli suçlardan hükümlü olan kadın ve erkek mahkumlar da uzun yıllardır cezaevinde yattıklarını, artık hür olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, yasayı düzenleyenlere teşekkür etti.
Kanun kapsamında Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan 81'i kadın olmak üzere 221 hükümlünün tahliye edileceği belirtildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com