Cezalarını fidan dikerek çektiler

Cezalarını fidan dikerek çektiler
Diyarbakır'da denetimli serbestlik uygulaması kapsamında 70 hükümlü, aldıkları ceza gereği 200 fidanı toprakla buluşturdu

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da denetimli serbestlik uygulaması kapsamında 70 hükümlü, aldıkları ceza gereği 200 fidanı toprakla buluşturdu.

Orman İşletme Müdürlüğü ile yapılan işbirliğiyle kanun gereği kamu hizmeti cezasıyla topluma kazandırılması hedeflenen 70 hükümlünün fidan dikmesi dolayısıyla Kent Orman'da etkinlik düzenlendi.

Vali Mustafa Cahıt Kıraç, Denetimli Serbestlik Kanunu çerçevesinde hükümlerini infaz edenlerle fidan dikme etkinliğinde bir araya geldiklerini söyledi.

Şehrin güzelleşmesi, insanların daha huzurlu bir ortamda yaşamasını sağlamak için bazı şeylerin olmazsa olmazlarından olduğunu vurgulayan Kıraç, "Hava, su, toprak kuş ve doğadan vazgeçemeyiz. Ormanlar dünyanın sigortasıdır. Dolayısıyla bu bölge fidansız, ağaçsız, ormansız olmaz. Ülkemiz yılda 500 milyon ton toprak erozyon nedeniyle kaybediliyor. Bu toprak kayıplarını önlemenin tek yolu ağaç dikmektir. Bir santimetre toprağın oluşması 400 yıl almaktadır" dedi.

Kıraç, ağaç dikmenin ibadet olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bir hadiste, 'Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki son fidanı dikin' ifadesi yer alır. Kentlerde görüntü kirliliğinin önlenmesinin en büyük yolu ormanlarla iç içe olmaktan geçer. Bu nedenle 980 hektar alana sahip Kent Orman'da 120 bini aşkın ağacın olması önemli. Bu sayı giderek artacaktır. Kanun çerçevesinde kendi isimleriyle fidanlarını dikecek olan arkadaşlar işleri bitince aileleriylye yaşamlarını sürdürecekler. Diyarbakır'da vatandaşların ağaç dikimine karşı duyarlı olmasını isteriz. Bulunduğumuz alanlara ve bahçelere fidan dikmek dünyanın güzelleşmesine katkı sunar. Diyarbakır'da mevcut arazinin yüzde 21'ini ormanlar oluşturuyor. Bu oranın artırılması yeni fidanların dikilmesiyle mümkün."

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ise Denetimli Serbestlik Kanunundan yararlanan 70 hükümlünün fidan dikerek cezalarını ödediğini ifade ederek, bu etkinliğin bundan sonraki çalışmaların başlangıcı olacağını söyledi. Solmaz, kamu yararına bir işte çalışma cezası alan hükümlüleri burada çalıştırmakla hem cezalarını çekmelerini hem de ağaçlandırmaya vesile olmalarını sağladıklarını ifade ederek, "Bu etkinlikle yaklaşık 200 fidanı dikmeyi hedefliyoruz. Diyarbakır'da güzel etkinliklerin var olduğunu göstermek açısından bu çalışmada emeği geçenleri kutlarım" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com